Sünnette cinsel organı kesilen çocuğun mücadelesi

Sünnet şöleninde, 3 yaşındaki çocuklarının cinsel organının tamamının kesildiği iddiasıyla tazminat davası açan aile Danıştay'a başvurdu.

Giriş Tarihi: 4.1.2013 12:44 Güncelleme Tarihi: 4.1.2013 12:44
Batman'ın Kozluk ilçesinde 10 Haziran 2010 günü düzenlenen sünnet şöleninde, çocuklarının cinsel organının tamamen kesildiğini ileri süren Çetinkaya ailesinin Batman İdare Mahkemesi'nde Sağlık Bakanlığı aleyhine açtığı tazminat davasının sonuçlandığı bildirildi.

Çetinkaya ailesinin avukatı Orhan Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 yıl önce yaşanan olayın ardından sünneti gerçekleştirenler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatarak, ayrıca İdare Mahkemesi'nde de tazminat davası açtıklarını söyledi.

Batman İdare Mahkemesi'nde görülen tazminat davasının bir süre önce sonuçlandığını kaydeden Acar, şöyle dedi:

''Mahkeme maddi tazminat konusundaki tüm taleplerimizi ret etmiştir. Sadece manevi yönden karar vermiştir. Karar verilen miktar, bizce ne müvekkili ne de aileyi tatmin etmemiştir. Biz bozulacağını umuyoruz. Şu aşamada manevi olarak, çocuğa 400, anneye 100 ve babaya da 100 bin lira tazminat uygun görüldü. Bu rakamı çok az gördük ve Danıştay'a temyiz ettik. Doğrusu bu parayla ölçülecek bir şey değil. Ailenin talebi 2 milyon lira. Mahkemenin maddi tazminat konusunda aileye destek olabilecek derecede karar vermesini bekliyoruz. Çünkü bu aile, çocuklarının tedavisi için birçok girişimde bulunacak. Belki de çocuklarını tedavi için yurt dışına gönderecek.''

CEZA DAVASI DA AÇILDI

Sünneti gerçekleştirenler hakkında da ceza davası açıldığını, yargılamanın da Sulh Ceza Mahkemesi'nde görüleceğini ifade eden Acar, ''Bir erkek için hayati bir olay. Çünkü o çocuğun neslinin devamı belki olmayacak. Bu çocuğun geleceği karartıldı. Ölse farklı sonuçlar doğururdu. Ama bu halde, bu çocuğun, bir insanın yaşaması nasıl sonuçlar doğuracak bilmiyorum'' diye konuştu.

3 yaşındaki M.Ç'nin amcası Medeni Ç. ise şölende, sünnetin genel cerrah tarafından değil de hastane personeli tarafından yapıldığını öğrendiklerini iddia ederek, M.Ç'ye koltuk altından alınan deri ile yapılan operasyonla rahat idrarını yapabilmesinin sağlandığını belirtti.
Amca Ç, gerekirse dosyayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götüreceklerini söyledi.

Anne Hatice Ç. de çocuğunun sünnet işleminin yaklaşık 1.5 saat sürdüğünü anlatarak, ''Çocuğumu getiren doktor, 'gidip acilden yanık kremi yazdırın' diyerek uzaklaştı'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sünnette cinsel organı kesilen çocuğun mücadelesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN