''Suriye'de insanlık dramı yaşanıyor"

Giriş Tarihi: 4.1.2013 20:53
Almanya Yeşiller Partisi Eş Başkanı , ''Suriye'de büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Bir buçuk milyon insan şu anda evlerini terk etmiş durumda. 100 binin üzerinde insan da Türkiye'ye geldi'' dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'u makamında ziyaret eden Roth, burada yaptığı açıklamada, Alman turistlerin geleneksel olarak Antalya, Side, Alanya bölgesinde tatil yaptığını söyledi. Özellikle genç ailelerin entellektüel kesimin değişik yerler arayışı içerisine girdiğini ifade eden Roth, Alman turistlerin öz kültürünü koruyan, çevre konusundaki duyarlılık gösteren yerleri daha çok tercih ettiğini söyledi.

Roth, Türkiye'nin iç politikasının komşularla sıfır sorun üzerine kurulu olduğunu ancak son yıllarda bazı ülkelerle sıkıntı yaşadığını dile getirdi. Türkiye'nin sorun yaşadığı ülkelerin başında Suriye geldiğine dikkati çeken Roth, ''Suriye'de büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Bir buçuk milyon insan şu anda evlerini terk etmiş durumda. 100 binin üzerinde insan da Türkiye'ye geldi. Biz Avrupalılar, Almanlar olarak bu sorumluluğu üstlenmemiz gerekiyor ve bu konuda destek olmamız gerekiyor.'' dedi.

Türkiye'nin Suriye konusundaki dış politikasının tek taraflı olduğunu kaydeden Roth, ''Sadece belli ülkelerle Katar, Suudi Arabistan bunlarla aynı çizgide ve belirli bir mezhebin yanında gözüküyor. Aslında tüm mezhepleri dikkate alacak bir yaklaşımda bulunulması gerekiyor. Özellikle Dışişleri Bakanının yaklaşımı bu yönde ve bu da bir takım sorunlar yaratıyor'' dedi.

''PATRİOTLARIN TÜRKİYE'YE GELMESİ İÇİN OY VERDİM''

İran'ın Türkiye'ye gelmesi planlanan patriotlarla ilgili tepkisini de değerlendiren Roth, İran'ın patriotların saldırı amaçlı yerleştirildiğini düşündüğünü söyledi.Ancak Suriye'den gelebilecek saldırılara karşı Türkiye'nin korunması gerektiğini ifade eden Roth, şunları söyledi:

''Ben de parlamento da patriotların Türkiye'ye gelmesi için olur verdim. Biz yeşiller olarak herhangi bir şekilde bir işi askerileştirmek, militanize etmek gibi bir amacımız yok. Türkiye'nin korunması hem de oradan gelen Suriyelilerin korunması için koruma kalkanı oluşturulması gerekiyordu. Patriotlar sadece ve sadece savunma amaçlı oraya yerleştirildi. Biz de Yeşiller olarak savunma amaçlı olduğu için buna destek verdik. Oradaki durum maalesef ki çok karmaşık. Çünkü sadece orada Suriye sorunu yok, biliyorsunuz Celal Talabani hasta ve Almanya'da. Onun sağlık sorunu oradaki politikayı son derece etkiliyor. Orada en ufak bir sorun çok büyük sıkıntılara neden olabilir. Biz de o yüzden diyalog yanlısıyız. Özellikle Suriye yönetimi ile diyalog içerisinde olunup bu problemlerin çözülmesi gerektiği tarafındayız'' dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon Claudia Roth'a ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Daha sonra Kocadon, Claudia Roth'a seramik bir tablo hediye etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
''Suriye'de insanlık dramı yaşanıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN