Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilim toplantıları artık 'de yapılmayacak

Göktürk-2 uydusunun uzaya fırlatılması sırasında yapılan eylem üzerine, Başbakan Erdoğan'ın katılacağı BTYK toplantısı Vilayetler Evi'ne alındı

Giriş Tarihi: 5.1.2013
'ın 'de katıldığı her toplantıda olay çıkması üzerine kritik bir karar alındığı öğrenildi. Üniversitenin bilim yuvası özelliğini kaybettiği değerlendirmesi yapılırken, her yıl ODTÜ yerleşkesinde gerçekleştirilen Bilim, Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) toplantısı bu kez başka adreste yapılacak. Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında 15 Ocak'ta düzenlenecek olan kurul toplantısının saat 14.00'te Vilayetler Evi'nde gerçekleştirilmesi bekleniyor. Kararın, Başbakanlığın "toplantıyı ODTÜ'de yapalım" önerisine karşın alındığı öğrenildi. Alınan kararda Göktürk-2'nin uzaya fırlatılması sırasında üniversitede çıkan olaylar etkili oldu. Bilim adına atılan adımların çıkan olayların gölgesinde kaldığı, Türkiye için kritik öneme sahip toplantıların yapılan gösterilerle önemsizleştirildiği değerlendirmesi yapılıyor.

24. TOPLANTI

Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanan BTYK, uzun vadeli bilim ve teknoloji politikalarının tespitinde oynadığı önemli rolle biliniyor. Kurulduktan sonra 1983-2004 yılları arasında sadece 9 kez toplanan BTYK, 2004-2012 yılları arasında düzenli olarak yılda iki kez bir araya geldi, toplam 14 kez toplanmış oldu. BTYK'nın son toplantısı 27 Aralık 2011 tarihinde gerçekleşmişti. 2010 yılındaki toplantıda da üniversitede olaylar çıkmıştı. BTYK'nın 24. toplantısı 15 Ocak'ta gerçekleştirilecek. Toplantının hazırlık oturumu, 31 Temmuz'da TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü'nde ilgili kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşmiş ve katıldığı 24. toplantının gündemi belirlenmişti. Yüksek Kurul uzun vadeli bilim ve teknoloji politikalarının tespitinde hükümete yardımcı olunması, hedeflerin saptanması, öncelikli alanların belirlenmesi, plan ve programların hazırlanması işlevlerini görüyor. Aynı zamanda özel kuruluşlarla işbirliğinin sağlanması, gerekli yasa tasarıları ve mevzuatın hazırlanmas�� konusunda da görev yürütüyor. BTYK toplantılarına Başbakan Erdoğan ile birlikte kabinedeki 10 bakan, YÖK Başkanı ve ilgili yetkililer katılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilim toplantıları artık ODTÜ'de yapılmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN