Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barışa12 adım

AK Parti'nin 2023 vizyonundaki 12 maddelik çözüm paketinin masada olduğu yeni süreçte görüşmeler sadece PKK lideri Apo ile yapılırken, Kandil ve Avrupa gerektiğinde devreye girecek

Giriş Tarihi: 6.1.2013
İmralı ile başlayan görüşme sürecinin nasıl yürütüleceği, hangi adımların atılacağı ve hangi düzenlemelerin yapılacağına ilişkin detaylar ortaya çıktı. Bu süreçte devlet sadece İmralı'yı muhatap alacak, Kandil ve Avrupa gerektiğinde devreye girecek. Anadilde savunma, kamuda Kürtçe tercüman, seçim barajının düşürülmesi, yeni anayasa gibi düzenlemelerin de içinde bulunduğu 12 maddelik pakette yer alanlar kararlar tek tek hayata geçirilecek.

PKK KISKACA ALINDI

Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan AK Parti MYK'da İmralı ile başlayan görüşme süreci masaya yatırıldı. Toplantıda terör örgütü PKK'nın, Türkiye'nin attığı 5 önemli adım nedeniyle köşeye sıkıştığı tespiti yapılıp, "Bu kez ukala bir tavırları yok ve süreci sabote etmek istemeyeceklerdir. Ayrıca devlet içindeki derin yapılanmalar da eski gücünü kaybetti. Onların da sürece sabote etme gücü yüksek değil. Ama yine de dikkatli olmak lazım" tespiti yapıldı. PKK'yı köşeye sıkıştıran adımlar şöyle sıralandı:
1- Terörle mücadele artık profesyonel askerler eliyle yürütülüyor. Bunun için daha başarılı sonuç alınıyor.
2- Terörle mücadele eden güvenlik güçleri hem ileri teknoloji kullanıyor hem de savunma pozisyonunda beklemiyor.
3- Güvenlik ve istihbarat birimleri arasında etkili işbirliği ve koordinasyon sağlandı. Bu da PKK'nın verdiği kayıpları arttırdı. Örgüt eleman bulmakta zorluk çekmeye başladı.
4- Terör örgütünün Arap Baharı benzeri 'Kürt Baharı" senaryosu iflas etti.
5- Suriye'deki gelişmelerden sonra eylem kapasitesini artıracağını düşünen örgüt amacına ulaşamadı. Sınırdan sızmalarla istediği eylemleri yapamadı. Esad'ın gitmesi ile daha da sıkıntıya girecek ve diğer komşu ülkelerin desteği de azalacak. Bu fotoğraf çekildikten sonra sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin bilgiler paylaşıldı. Buna göre devlet, süreçte görüşmeleri tek taraf ile yürütecek. Bu da İmralı olacak. Kandil ve Avrupa karar sürecinin içine alınmayacak. Bu yöntem Oslo başta olmak üzere geçmişte yaşanan başarısız deneyimler nedeniyle benimsendi. Çok taraflı görüşmelerin süreci tıkadığı, çözüm üretmeyi zorlaştırdığı ve sabotaja açık pozisyon oluşturduğu kanaatine varıldı. Ancak Avrupa ve Kandil ile Öcalan'ın mesajlarının iletilmesi ve tepkilerini anlama noktasında görüşmeler sürdürülecek.

ATILACAK ADIMLAR

Terör örgütünün Türkiye'den çekilmesi, daha sonra da silah bırakması sürecinde hükümet de 2023 vizyonunda bulunan 12 önemli düzenlemeyi yapacak. Toplantıda, "Bunlardan daha fazla bir şey gündemde değil. Bunlar dışında bir şey konuşulmuyor. Ayrıca süreç tıkansa bile hükümet ve partimizin halka verdiği bu sözleri yine de hayata geçireceğiz" mesajı verildi. Toplantıda, "Süreç ile ilgili ihtiyatlı olun. Hayal kırıklığı yaratacak bir durum ortaya çıkmasın" uyarısı da yapıldı. İmralı'nın "silahları bırakın" çağrısına Kandil'in uymaması halinde ne olacağı da değerlendirildi. Böyle bir durumda, örgütün tüm desteğini kaybedip yok olması sürecini hızlandıracağı değerlendirmesi yapıldı.

NELER YAPILACAK?
AK Parti'nin 2023 vizyonunda yer alan terör ve Kürt sorununu çözüm sürecini yakından ilgilendiren 12 madde şöyle:
1- Partilerin kapatılması kaldırılacak. (Anayasa değişikliği gerektiriyor.)
2-Seçim mevzuatı yeniden ele alınacak.
3-Seçim barajının düşürülmesi gündeme gelebilecek.
4-4. Yargı Paketi kanunlaştırılacak.
5-Anadilde savunma sorun olmaktan çıkacak.
6- Anadilde kamu hizmetlerine erişilebilecek.
7-Bağımsız kolluk denetimi kurulacak.
8-Ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik komisyonunu oluşturulacak.
9-Kamuda Kürtçe tercümanlık getirilecek.
10-Kamuda etnik ayrımcılığa son verilecek.
11-Mevzuatta etnik ayrımcılık algısı ayıklanacak.
12- Vatandaşlık, anadilde eğitim gibi sorunları çözecek yeni anayasa çıkartılacak. Ancak İmralı ile görüşmelerde "Anayasa değişikliği iktidar partisinin tek başına yapabileceği bir şey değil. Sayısı da yetmiyor. AK Parti'ye diğer partiler de desteklerse bu mümkün olacak" görüşü dillendirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barışa12 adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN