Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En fazla cemevi iktidarımızda yapıldı

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, ''Cemevlerinin yapılmasında herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. En fazla cemevi iktidarlarımız döneminde yapılmıştır'' dedi.

Giriş Tarihi: 6.1.2013 14:09
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye'de yıllardır konuşulamayan birçok konunun hükümetleri döneminde konuşulabildiğini söyledi.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarında Alevilik konusu ile ilgili geçmişte yapılan eleştirileri hatırlatan Bozdağ, ''Şimdi bunu da Alevi Bektaşi geleneğinden gelen kardeşlerimiz yazdılar. Onlar, 'Alevilik budur, böyle anlatılmalıdır' dediler. Biz de noktasına, virgülüne dokunmadan onu kitaplara koyduk. Bugün kitaplarda anlatılan ve öğretilen Alevilik tamamıyla Alevi kardeşlerimizin yazdıklarıdır. Bir tane müdahale söz konusu değildir'' dedi.

Bozdağ, cemevlerine mabet statüsü vermeye yetkilerinin olmadığını ifade ederek, ''Yani bir yerin mabet olup olmadığına siyasilerin karar vermesi kadar yanlış bir şey olamaz. İnsanların mabet ihdas etme yetkisi yok. Ama bu konudaki hukuki bir ihtiyacı karşılamak da lazım.'' şeklinde konuştu.

Cemevi sayılarına bakıldığında 1990'a kadarki dönemde 106 cemevi bulunduğunu, bu sayının 1990-2000 arasında ise 163'e ulaştığını söyleyen Bozdağ, ''Ondan sonraki süreçte de 329 tane cemevi yapıldığını görüyoruz. Cemevlerinin yapılmasında da faaliyetlerinde de herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. En fazla cemevi de bizim iktidarlarımız döneminde yapılmıştır.'' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En fazla cemevi iktidarımızda yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN