Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedef: DDR

MİT Müsteşarı Hakan Fidan görüşmelerin hedefini, DDR (Demobilisation, Disarmament, Reintegration) yani dağdan indirme, silah bıraktırma ve topluma kazandırma diye açıkladı

Giriş Tarihi: 6.1.2013
MİT Müsteşarı Hakan Fidan, terör örgütü PKK ile görüşme sürecinin üç ayaklı devam ettiğini ve hedefin DDR çerçevesinde silah bıraktırmak olduğunu söyledi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın, 5. Büyükelçiler Konferansı'nda verdiği brifingin ardından, Türkiye'nin Kuzey Irak politikası, İzmir'de tartışılmaya devam etti. SABAH'ın edindiği bilgiye göre, Hakan Fidan toplantı sırasında çözüm için üçlü süreç yürüttüğünü belirtti ve dünyada da uygulanan DDR (Demobilisation, Disarmament, Reintegration) (Dağdan indirme, silah bıraktırma, topluma yeniden kazandırma) sürecini örnek verdi. Fidan, İmralı- Kandil ve örgütün Avrupa ayağıyla da görüşme kapısı açıldığını, henüz karşılıklı güvenin sağlanmadığını belirtti.

ÖRGÜT İÇİ FARKLILIKLAR
Fidan, büyükelçilere, "Bu üç kanat arasında farklılık mı var? Yoksa anlaşmalı bir süreç mi? Bunu devam eden görüşmelerde göreceğiz" mesajını verdi. Görüşme sürecinde üç kanat arasında farklılıklar olduğuna işaret eden Fidan, ancak bu farklılıkların kaynağının henüz tespit edilmediğini belirtti. Fidan, farklılıkların İmralı ile koordinasyon halinde mi yoksa Örgüt içindeki güç savaşından mı kaynaklandığının anlaşılması için müzakere sürecinin önemli olduğunu vurguladı. Müzakere sürecinin devam edeceğini ve bu sürecin sonunda üç kanat arasında güven mekanizmasının da oluşmasını beklediğini belirtti. Fidan, çözüm sürecinde Öcalan'ın kilit olduğunu, ancak tek isim olmadığını belirtirken, hedefin 2014'e kadar silah bırakma olduğuna işaret etti.

KUZEY IRAK POLİTİKASI

Fidan'ın brifinginin ardından Türkiye'nin Kuzey Irak politikası da konferans çerçevesinde ele alındı. Kapalı oturumda Türkiye'nin Kuzey Irak'a açılım politikasının sürmesinin önemi vurgulandı. Öte yandan çok sayıda büyükelçi Irak'ın toprak bütünlüğünü savunan Türkiye'nin politikasının Kuzey Irak açılımı ile çeliştiğine işaret etti. Buna karşın Irak Merkezi Yönetimi Başbakanı Maliki'nin geçici olduğu ve hedefin Maliki sonrasında Bağdat ile ilişkileri geliştirmek olduğu vurgulandı.

HEDEF DİPLOMAT AJAN

MİT Müsteşarı Fidan ayrıca, teşkilatta yeniden yapılanmanın devam ettiğini belirtirken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu ve Bakanlığı'ndaki yapıyı örnek aldığını da belirtti. Büyükelçilerin, analitik düşünce yapısını ve farklı dil bilmelerini örnek gösteren Fidan, "Biz de artık aldığımız yeni elemanlarda bu özelliklere dikkat ediyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef: DDR
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN