Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işık: PKK, Mayısta sınırdışına çekilebilir

Giriş Tarihi: 6.1.2013
İmralı ziyaretini, daha önceki ateşkes görüşmelerinde devlet ve İmralı arasında arabuluculuk yapan İlhami Işık Jurnal'de değerlendirdi. Işık özetle şunları söyledi:
Görüşme için Ahmet Türk ve Ayla Akat Ata isimlerinin seçilmesi isabetlidir. Bu süreci kendi dâhil olduğum süreçlerden çok daha anlamlı buluyorum.

MANDELA DA CEZAEVİNDEYDİ

Teorik olarak bir silaha veda paketi var. Bunun ön koşulu PKK'nın sınır dışına çekilmesi. Mayıs ayında örgüt sınır dışına çıkabilir. Silahların kullanılmayacağı bir döneme giriyoruz.
Bunun hayata geçirilmesi imkân ve kabiliyet meselesidir. Bundan sonra on tane de Silvan olsa bu süreç bozulmaz, çünkü yeterince kazanımımız, deneyimimiz var. Zorunluluk ve gönüllülük söz konusu bir de. Bölge şu anda zorunluluk dayatıyor. Irak ve Suriye'nin şu anda içinde bulunduğu duruma bakarsanız, bölge Türk- Kürt ittifakını dayatıyor.
BDP'ye pozitif yaklaşmak gerekiyor. Öcalan 'a gelince, Mandela da cezaevindeydi, onun için iradesi ipotek altında denmedi. Kandil'e karşı Öcalan'ın elini güçlendirmek için ev hapsi gibi seçenekler konuşuluyor ancak bu en son konuşulacak konudur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işık: PKK, Mayısta sınırdışına çekilebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN