Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bedellinin parasıyla Sarıkamış'a şehitlik

Bedelli geliriyle ilk olarak Sarıkamış'a "ay yıldız" şeklinde şehitlik yapılmasınan karar verildi. Ay-yıldız, 98 yıl önce Allahüekber Dağları'nda donarak ölen 90 bin şehidin anısını yaşatacak

Giriş Tarihi: 7.1.2013
Bedelli askerlikten elde edilen gelirle gerçekleştirilecek ilk proje belli oldu. 2 milyar 79 milyon lira düzeyindeki gelirin bir bölümü ile dünya ve Türkiye'deki şehitliklerin onarılması kararlaştırılırken, bu uygulamanın ilk örneği Sarıkamış'ta yapılacak "ay-yıldız" görünümündeki şehitlik olacak. Bedelli paralarının şehit aileleri, harp malulleri, gaziler, engelliler, şehitliklerin onarımında kullanımı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na devredilmesi kararlaştırılırken, Bakanlık bu gelirle gerçekleştireceği ilk projeyi Sarıkamış olarak seçti. Proje için bir ay içerisinde ihaleye çıkılacakken, bedelli gelirinin ne kadarının aktarılacağı sonrasında belli olacak. Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığı'nın yürüttüğü çalışmada Sarıkamış için İngiltere, Japonya ile Haydarpaşa Garı'nın içerisinde bulunan İngiliz Mezarlığı'nda inceleme yapıldı. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açtığı yarışmada birinci olan "ay-yıldız" modelinde karar kılındı. Şehitliğin iki yıl sonunda yani Sarıkamış şehitlerinin 100'üncü yılında tamamlanması hedefleniyor. Sarıkamış'ta inşa edilecek şehitlik 98 yıl önce Birinci Dünya Savaşı sırasında Allahüekber Dağları'nda donarak ölen 90 bin şehidin anısını yaşatacak. Şehitlik, Allahuekber Dağları'na bakan geniş alanı kapsayacak.

ÇANAKKALE GİBİ
Etrafı müze olacak şehitlikte, ziyaretçilere Sarıkamış'ın tarihi görsel olarak anlatılacak. Çanakkale abideleri bölgesinde oluşturulan müzelerden konferans salonlarına ve alışveriş alanlarına kadar uzanan geniş yelpaze, Sarıkamış için de geçerli olacak. Bedelli geliri ile Myanmar'da da proje gerçekleştirilecek. Birinci Dünya Savaşında esir düşen bin 600 Osmanlı askeri için görkemli bir şehitlik yapılacak. Ayrıca Edirne'de de yeni bir şehitliğin inşa edilmesi planlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bedellinin parasıyla Sarıkamış'a şehitlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN