Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Buz gibi Haliç'e haç için daldılar

Fener Rum Patrikhanesi'ndeki ayinde tütsüden etkilenen Patrik Bartholomeos öksürük krizine girdi. 23 kişi ise haç çıkartmak için Haliç'in buz gibi sularına daldı

Giriş Tarihi: 7.1.2013
İstanbul'da Balat'taki Fener Rum Patrikhanesi'nde Hz. İsa'nın doğuşu ve vaftiz edilişinin yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. Tören kapsamında Fener Rum Patrikhanesi bahçesinde bulunan Aya Yorgi Kilisesi'nde ayin yapıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren kiliseye gelen Hıristiyanlar mum yakıp, dua etti. Yurt dışından gelen yabancıların da katıldığı ayini Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetti.

ÖKSÜRÜK KRİZİNE GİRDİ

Okunan ilahilerin ardından din görevlileri kilisenin içerisini tütsüledi. Bu sırada tütsüden etkilenen Bartholomeos öksürük krizine girdi. Zor anlar yaşayan Bartholomeos, kısa süre sonra toparlandı ve ayini yönetmeye devam etti. "Ayazma" adı verilen okunmuş suyun dağıtıldığı ayinin ardından, cemaat ve din adamlarının oluşturduğu kortej, patrikhaneden çıkarak dualar eşliğinde Fener İskelesi'ne yürüdü. Burada Bartholomeos'un denize attığı haçı çıkarmak için 23 kişi denize atladı. Su üstündeki haça ilk ulaşan, Yunanistan'ın Dedeağaç kentinden ailesiyle birlikte İstanbul'a gelen 22 yaşındaki Lukas Kokinis oldu. Eline aldığı haçı öpen Kokinis, daha sonra haçı denize atlayan arkadaşlarına verdi. Bartholomeos, haçı kendisine getiren Kokinis'e ucunda haç bulunan altın kolye hediye ederek, tebrik etti. Çiftçilikle uğraştığını belirten Kokinis, İstanbul'a gelirken denizden haçı çıkarmayı hayal ettiğini, bunu başardığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Kokinis, barış, kardeşlik ve sevgi mesajları vererek sözlerini tamamladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Buz gibi Haliç'e haç için daldılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN