'dan Balyoz açıklaması

, internet sitesinde yaptığı açıklamada ''Harekat Planı adlı bölüm ve ekinin mevcut olmadığını bildirmiştik'' dedi.

Giriş Tarihi: 8.1.2013 14:40 Güncelleme Tarihi: 8.1.2013 15:19
Mahkeme, Balyoz Davası'nın 1435 sayfalık gerekçeli kararında ''Davanın delillerinin aslının 'da olduğu tespit edilmiştir'' demişti. Genelkurmay'ın internet sitesinde bugün yapılan açıklamada ''Davanın delillerinin aslının Genelkurmay'da olduğu iddiası asılsızdır'' dendi.

Genelkurmay'ın internet sitesinde yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

''Bazı basın yayın organlarında, " olarak bilinen davanın tüm delillerinin asıllarının Genelkurmay Başkanlığında bulunduğu ve sanıkların, sahte olduğunu iddia ettikleri belgelerin orijinallerinin Genelkurmay Başkanlığınca Mahkemeye gönderildiği" yönünde haberler yer almaktadır.

Davanın soruşturma aşamasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, Genelkurmay Başkanlığının 22 Şubat 2010 tarihli yazısı ile, 1'nci Ordu Komutanlığında yapılan Plan Seminerinin "Balyoz Güvenlik Harekat Planı" adlı bir bölümünün veya ekinin mevcut olmadığı; ayrıca, "Oraj" ve "Suga" isimli eylem planlarının ise bulunmadığı bildirilmiştir.

Mahkemenin gerekçeli kararında ise; "Gölcük Donanma Komutanlığı ve Eskişehir'de sanık Hakan Büyük'te ele geçirilen dijitallerde bulunan taranmış belgelerin asıllarının ilgili birliklerde mevcut olduğu, Genelkurmay Başkanlığınca Mahkememize bildirilmiştir." ibaresine yer verilmiştir. Bu ibareden yola çıkılarak, dava konusu tüm delillerin asıllarının bulunduğu ve Genelkurmay Başkanlığınca Mahkemeye gönderildiği şeklinde basında yer alan iddialar asılsızdır.''

BALYOZ DAVASI'NDA GEREKÇELİ KARARDAN DETAYLAR
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Genelkurmay'dan Balyoz açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN