Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmralı'nın talebi zorlamaz

Giriş Tarihi: 8.1.2013

Ahmet Türk ve Ayla Akat, dün Meclis'te BDP grup odasında kapalı bir oturumla İmralı görüşmesini değerlendirdi. Türk "İmralı'nın talebi devleti zorlamaz, umutluyum" dedi

BDP yönetimi, Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk ve Batman Milletvekili Ayla Akat'ın, İmralı görüşmesini değerlendirmek üzere dün Meclis'te grubunu toplandı. Bugün kamuoyuna açıklanması beklenen İmralı'dan gelen mesajlar ve partinin görüşünü içeren metne son şekli verildi. Ahmet Türk, "İmralı'nın talebi devleti zorlamayacak türden. Süreç için umutluyum" dedi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ahmet Türk, Ayla Akat ve milletvekillerinin büyük bölümü dün Meclis grup odasında kapalı toplantı gerçekleştirerek, gelişmeleri değerlendirdi. Türk, toplantı sonrası yaptığı kısa değerlendirmede, Öcalan'ın taleplerinin demokratik bütün ülkelerde yerine getirilmesi gereken adımlar olduğunu söyledi. Türk, "Silahların susması için demokratik süreç içinde görüşmeler devam etmeli" diye konuştu.

'KOŞULLARI UYGUN DEĞİL'
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken şunları söyledi: "Öcalan'ın koşulları müzakere yapmaya uygun koşullar değil. Eğer bir müzakere süreci işleyecekse bu durum mutlaka gözden geçirilmeli. "Önemli olan görüşmelerin müzakereye evrilmesidir" diyen Baluken, Öcalan'ın, "Fiziki koşullar olmadan bu görüşmeleri yapmam ahlaki değil" dediğini aktardı. İmralı ziyaretinin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Türk'ün ziyaret sonrası bazı bakanlara telefon ederek diyalog kapısını araladıkları için teşekkür ettiği öğrenildi. Telefon trafiğine göre yeni süreçte tek muhatap İmralı olacak. Avrupa ve Kandil ile İmralı mesajlarının iletilmesi, nabız yoklaması noktasında kurulacak. Gün içerisinde Norveç'in Ankara Büyükelçisi Janis Björn Kanavier ile görüşen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, "Konuyu yarın (bugün) yapılacak grup toplantısında değerlendireceğim. Ama İmralı'daki görüşmelerin içereğini açıklamayacağım" dedi.

KANDİL'DEN İLK UYARI

PKK ve Avrupa kanadı da, "Öcalan ne derse uyarız" mesajı verdi. Kandil, Silvan benzeri eylemlerin önüne geçilebilmesi için, alt grupları silah kullanmamaları konusunda uyardı. Güvenlik güçlerinin müdahalesi olmadığı müddetçe terör örgütü de silah kullanmayacak. Devletin operasyon yapmayacağı garantisi alınıncaya kadar silah bırakılmayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmralı'nın talebi zorlamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN