Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tozlu raflardan yeni kuşaklara

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tozlu raflarda bekleyen onbinlerce Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait belgeyle filmi yeni kuşaklar için arşivledi

Giriş Tarihi: 8.1.2013
Kültür ve Turizm Bakanlığı, sır gibi sakladığı yenilenmiş film ve görüntü arşivini nihayet açtı. Son teknolojiyle restore edilen ve güvenlik önlemleri arasında özel koşullarda saklanan görüntüler, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e kadar bir milletin siyaset tarihini de ortaya koyuyor. Sinema Genel Müdürü Cem Erkul, arşiv sayesinde gelecek nesillerin tarihi artık "hayal" ya da "tahmin" ederek değil izleyerek öğrenebileceğini söyledi. Arşivde saklanan yerli ve yabancı film ve belgesellerin sayısının on binlerle ifade edilebileceğini belirten Erkul, şu anda 1980 askeri darbesinin ardından tozlu raflara kaldırılan 600 bin metre belge filmin aşivlenmesi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Erkul şöyle konuştu: "Arşivimizde filmlerin yanı sıra Osmanlı padişahları Sultan Reşat, Sultan Vahdettin, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve eski Başbakan Adnan Menderes'in daha önce görülmemiş kareleri bulunuyor. Bunlar ülkenin tarihi, görsel hafızası. Hafızamızı ve tarihimizi yitirmeyeceğiz. Hepsi dijital olarak kataloglanacak, temizlenecek, restore edilecek ve tekrardan orijinal materyaliyle aynı zamanda dijital olarak saklanacak. Böylece hem yedeklenecek hem de herkesin kullanımına hazır hale getirilecek."

Yıl 1918, Sultan Vahdettin
Görüntüler arasında 1918'de tahta çıkan Osmanlı devletinin son padişahı Vahdettin'e ait görüntüler var. 1918 Şubat'ına ait olduğu tahmin edilen görüntüde Sultan Vahdettin, at arabasında askerlerin arasında halkı selamladıktan sonra Sultan Abdülhamid'in cenaze törenine katılıyor.

Atatürk, İran Şahını karşılıyor
Arşivde, ulu önder Atatürk'e ait fotoğraf ve görüntüler de yer alıyor. Atatürk'ün 1936'da TBMM'de 5. devre 2. yıl açış konuşmasını izleyenler hem yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin iktisadi, siyasi ve sosyal gelişimini hem de ulu önderin sesinin orijinal halini dinleyebiliyor. Bir başka görüntüde Atatürk, İsmet İnönü ve beraberindeki heyet İran Şahı Rıza Pehlevi'yi istasyonda karşılıyor.

Menderes'in Atina ziyareti
1950'lere ait Adnan Menderes'in Yunanistan'ın başkenti Atina'ya ziyareti de arşivde. Menderes, Atina Akropolü'nü geziyor, Yunan adalarını ziyaret ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tozlu raflardan yeni kuşaklara
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN