Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ağır Roman'ın semtinde yas var

İntihar eden yazar Metin Kaçan'ın semti Dolapdere'de yas ve şaşkınlık hâkim... Çocukluk arkadaşları, mahalleden ağabeyleri, 'Çok şey paylaştığımız bir dost kaybettik' diyor

İstanbul Boğazı'na atlayarak intihar girişiminde bulunan yazar Metin Kaçan, doğup büyüdüğü ve Ağır Roman eserinde anlattığı İstanbul-Dolapdere'yi de hüzne boğdu. Kötü haber, Kaçan Ailesi'nin halen yaşadığı Dolapdere'de şok etkisi yarattı. En fazla iki-üç katlı evlerin ve küçük esnafın çalıştığı işyerlerinin bulunduğu semtte, herkes Kaçan'ın intiharını konuşuyor. Acı haberi alan top arkadaşları, esnaf ağabeyleri, hemşehrileri duygularını SABAH'la paylaştı.
Mahallenin ağabeyi Naci Nacar: Çok iyi bir ailenin çocuğuydu. Son dönemlerde pek buralara gelip kalmıyordu ama uğruyordu. Nur içinde yatsın. Bir dost kaybettik. Yazık oldu.
Mahallenin 47 yıllık lokantacısı Arif Sarı: Çocuklarımla birlikte büyüdü. Babasının berberlik yaptığı günleri çok iyi hatırlarım. Yüreğimiz yandı. Maç yaptığı gençlere ağabeylik yapardı. Devamlı bize gelip giderdi, saygılı bir insandı. Gerçekten çok üzüldük.
Yakın arkadaşı müzisyen Balık Ayhan: Semtimizin çocuğuydu. Yıllarca birlikte olduk. Son dönemde pek görüşemesek de intihar haberiyle sarsıldım. Acım gerçekten çok büyük.
Kaçan'ın çocukluk arkadaşları Yıldırım ve Uğur Bilirgen: Ağır Roman'daki kahramanlar bu semtte yaşadılar. Şimdi o da atladı gitti. Çok üzüldük. 40 yıllık arkadaşımızdı. İnsan hayatı bu. Beyin bir şekilde iflas etti demek ki...

'ÇOK AĞIR ŞEYLER YAŞADIM'
Öte yandan Sahil Güvenlik ve polis, 5'inci günde de yazar Kaçan'ın cesedine ulaşamadı. Evine kapanan ağabey Hasan Kaçan ise umutla polisten gelecek iyi haberi bekliyor. Kaçan'ın telefonlarına da asistanı çıkıyor. Yazar Metin Kaçan, yaklaşık 1.5 ay önce Aktüel'e verdiği son röportajda "Yaşadığım olayların intikamını yazarak almaya çalıştım diyorsunuz. Ağır şeyler mi yaşadınız" sorusuna "Kim yaşamadı ki? Evet yaşadım. Yaşadıkça da kendimi daha çok öğrendim. Bir sızı kaldıysa da intikam şimdi bu yaşımda kullanacağım bir kelime değil" diye cevap vermişti. Röportajda ne çocukluğunda ne de gençliğinde durağan bir hayatı olmadığını anlatan Kaçan, kendisini politik olarak solda gördüğünü belirtmiş "Tasavvuf sizi de cezbediyor mu" sorusuna "Tek kelime yeterli sanırım, evet. Ötesinde söylenebilecek hiçbir söz o cezbi anlatamayacak" diye yanıt vermişti.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Ağır Roman'ın semtinde yas var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN