Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küçük Arif 9 gün dayanabildi

İzmir'in Bornova ilçesinde, yeni yıla girerken havai fişek gösterisini seyrettiği sırada nereden geldiği belirlenemeyen bir kurşunla ağır yaralanan Arif Dallı'nın önceki gece beyin ölümü gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 10.1.2013 10:23
Günlerdir hastanede oğlundan gelecek iyi haberi bekleyen baba Şerafettin Dallı, "Oğlumun beyin ölümü gerçekleşti. Makinelere bağlı olarak kalbi atıyor, nefes alıp veriyor ama vücudu buna ne kadar dayanır bilemiyorum. Tek isteğim, magandanın bulunması ve başka Ariflerin ölmemesi." dedi. Baba Dallı, organ bağışını ise düşünmediklerini kaydetti.

Nihat Gündüz İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi 11 yaşındaki Arif Dallı, yeni yılın ilk dakikalarında Mevlana Mahallesi'ndeki evlerinin çatısında havai fişek gösterisi seyrettiği sırada bir maganda kurşunuyla başından vurulmuştu. Ne olduğunu anlamayan yakınları tarafından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan küçük Arif, anestezi yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı. Beyin cerrahi servisinde 2 defa ameliyat olan Arif, daha sonra Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'ne kaldırıldı. Başındaki kurşun hayati risk taşıdığı için çıkarılamayan küçük Arif'in, önceki gece, beyin ölümü gerçekleşti.

Günlerdir hastanede oğlundan gelecek iyi haberi bekleyen baba Şerafettin Dallı, aldığı bu haberle yıkıldı. Baba Dallı, doktorların oluşturduğu heyetin oğlunun beyin ölümünün gerçekleştiği haberini kendisine verdiğini söyledi. Yakınlarının desteğiyle ayakta durabilen Dallı, "Acı haberi aldık. Artık makineye bağlı olarak nefes alıp veriyor ama küçük bedeni ne kadar dayanabilir bilmiyorum. Belki birkaç saat belki de birkaç gün ama ne yazık ki o gidecek ve geri gelmeyecek. Bundan sonra tek isteğim kim yaptıysa yakalanması. Çünkü benim Arifim gitti başkalarının çocukları da gitmesin." diye konuştu. Dallı, organ bağışını ise düşünmediklerini kaydetti. Küçük Arif'in çok zeki ve hareketli bir çocuk olduğunu anlatan Dallı, "Arif, hep polis olmak istediğini söylüyordu. Bizim ailede polis, emniyet müdürü ve astsubay çok olduğu için merak ederdi ve onların yaptığı gibi okuyacağını belirtirdi. Ama kısmet olmadı." şeklinde konuştu.

Öte yandan, 2012 Ağustos ayında bir parkta kardeşi ve annesiyle oynarken maganda kurşununa kurban giden 6 yaşındaki Umut Ceylan'ın katil zanlısı, polisin çabası sonucu 2 ayda bulunmuştu. Emniyet Müdürlüğü, Dallı ailesi için yılbaşını kabusa çeviren magandayı bulmak için de büyük bir titizlikle çalışma başlattı. İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı yaklaşık 400 polis, Arif'i yaralayan magandayı bulmak için olay yerini merkez alıp 500 metrelik çapta sokak sokak araştırma yaptı. Çevrede dedektörlerle mermi kovanı arayan polis, şu ana kadar herhangi net bir bulguya ulaşamadı. Binin üzerinde adrese gidildiği, çevrede oturan 2 bin kişi ile yüz yüze görüşüldüğü de öğrenildi. Polis, vatandaşlara, olay sırasında silahla ateş eden birini görüp görmediklerini, silah sesi duyup duymadıklarını soruyor. İzmir Polis Kriminal Bölge Laboratuvarı da gelecek her türlü örneği anında değerlendirmek için özel önlem aldı. Elinde delil bulunmayan polisin, küçük çocuğun çekilen röntgen filmini inceleyerek mermi çekirdeğinin büyüklüğüne göre ateşlenen silahın çapını belirlemeye çalıştığı da öğrenildi.

İlk belirlemelere göre merminin büyük ihtimalle 9 mm çapında bir silaha ait olabileceği belirtildi. Emniyet yetkilileri, olayla ilgili tek delilin, küçük Arif'in başındaki mermi çekirdeği olduğunu da kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçük Arif 9 gün dayanabildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN