Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silahsız siyaset için atılacak 5 özel adım

AK Parti'li Ensarioğlu, Kürt sorununda çözüm sürecini kolaylaştıracak adımları sıraladı: Ateşkes güven, asker ve PKK karşılaşmamalı, yasal düzenlemeler, silahlara vedaya yöntem bulunmalı

Giriş Tarihi: 10.1.2013
Kürt sorununun çözümü konusunda çıkışlarıyla dikkat çeken AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, İmralı süreciyle ilgili SABAH'a yine çok tartışılacak değerlendirmeler yaptı. İmralı ile görüşmelerin cezaevlerindeki açlık grevlerinden önce başladığını belirten Ensarioğlu, "Artık sürece hizmet edecek bir dil kullanmanın zamanı geldi. Söylemler duygudaşlık üzerinden yürürse süreç kolaylaşır" dedi. Ensarioğlu, çözümü kolaylaştıracak yol haritasını ve önerilerini şöyle dile getirdi:
ÇEKİLME KOŞULLARI: Sürecin barışa dönüşmesi için 5 önemli adımın atılması gerekiyor. Birincisi ateşkes. PKK silahları susturmalı. İkincisi taraflar birbirine güvenmeli. Üçüncüsü, PKK'lıların asker ile karşılaşmasını engelleyerek geri çekmelerine olanak sağlanmalı. Dördüncüsu yasal, anayasal düzenlemeler yapılmalı. Beşinci etapta silahlara veda için yöntem belirlenmeli.
ORTADOĞU UYARISI: Yanı başımızda Suriye, İran, Irak'taki gelişmelere dikkat etmek gerekiyor. Bu ülkelerde farklılaşmalar yaşamadan Türkiye bu sorunu çözmeli.
'SİLAHI BIRAK' DEMEK YETMEZ: PKK'ya sadece "silahı bırak" demek çözüm değil, süreci tıkar. Süreç açık yürürse sabote önlenir. Halktan gelen çözüm iradesi bunları tasfiye eder. Önemli olan tek bir insan ölmeden yola devam edilmesi.
PKK'NIN ALANI DARALDI: PKK'nın meşruiyet alanı daraldı. Siyasi zeminde mücadele etme zamanı geldi. Örgüt de bunu görüyor. Silahtan arındırılırsa süreç daha hızlı ilerleyecek.
BAHÇELİ'NİN İRADESİ: MHP'nin sorumlu bir siyaset yürüttüğü bir gerçek. Sokakların kontrolü açısından Devlet Bahçeli'nin iradesi önemli. Sorun sadece AK Parti'nin değil. Herkes elini taşın altına koymalı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silahsız siyaset için atılacak 5 özel adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN