Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YÖK'ten suç duyurusu

Giriş Tarihi: 10.1.2013 19:01
YÖK, Redhack'ın saldırısı sonrası bazı üniversiteler hakkında süren soruşturmalara ait belgelerin kamuoyuna açıklanmasının hukuka aykırı olduğunu, Kurul'un ilgili makamlara suç duyurusunda bulunarak hukuki süreci başlattığını belirtti.

YÖK'ten yapılan açıklamada, Kurul'un iş süreçlerini hızlandırmak amacıyla geçtiğimiz ay hayata geçirdiği elektronik belge yönetim sisteminin 8 Ocak 2013 tarihinde siber saldırıya uğradığı, veri tabanında yer alan ve gizlilik taşıyan bazı bilgi ve belgelere hukuk dışı yollarla ulaşılarak paylaşıldığı ifade edildi.

"Yükseköğretim Kuruluna soruşturma başlatılması talebiyle iletildiğinden "GİZLİ' ibaresi bulunan söz konusu belgelerle kamuoyunda yanlış ve yanlı bir algı oluşturulmaya çalışılmış, bazı basın yayın organlarında Yükseköğretim Kurulu'nun sırlarının ifşa edildiğine dair ifadelere yer verilmiştir" denilen açıklamada, henüz soruşturmaların tamamlanmamış olması göz önüne alındığında kişi ve kurum isimleri de verilerek hak ihlali yapıldığı ileri sürüldü.

Yükseköğretim kurumlarından soruşturulması amacıyla YÖK'e bilgi ve belgelerin "Gizli' ibaresi ile gönderilmesinin Kurul'un denetleme görevini yerine getirebilmesi için bir gereklilik olduğunun belirtildiği açıklamada, belgelerdeki gizlilik uygulamasının amacının, kesin olarak sonuçlandırılmamış soruşturmalarda ilgililerin ve üçüncü şahısların haksız yere suçlanmasını önlemek olduğu belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yükseköğretim Kurulunun internet sitesine yapılan saldırı sonucu kamuoyuna açıklanan ve tamamlanmamış soruşturma kapsamında yer alan bu belgeler Türk Ceza Kanununun 285. maddesinde yer alan "gizliliğin ihlali' suçunu oluşturmaktadır. Basın yoluyla yapılacak yayınlarda artırılmış cezalar uygulanacağı TCK'nın 285. madde hükmü gereğidir. Ayrıca Türk Ceza Kanunun 243. maddesi uyarınca "bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis ve adlî para cezası verilir'' hükmü; 244. maddesinin 2. fıkrasında ise "bir bilişim sistemindeki var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır' hükmü yer almaktadır. 5657 sayılı "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un 9. maddesi gereğince içeriğin yayınlanması nedeniyle kişisel hakları ihlal edilenlerin, bu ihlallere karşı cezai takibat başlatma hakları olduğundan bu tür yayınlar neticesinde doğabilecek cezai sorumlulukların da dikkate alınması gerekmektedir. Yükseköğretim Kurulu söz konusu hükümler uyarınca ilgili makamlara suç duyurusunda bulunarak hukuki süreci başlatmıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YÖK'ten suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN