Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzde 95 barış istiyor

8 bin kişiyle yapılan anket AK Parti'de masaya yatırıldı. Ankete göre halkın yüzde 95'i Türk ve Kürtlerin birlikte yaşayabileceğine inanıyor

Giriş Tarihi: 10.1.2013
AK Parti'nin yaptırdığı ankete göre vatandaşların yüzde 95'i Türk ve Kürtlerin birlikte yaşayabileceğine inanıyor. AK Parti MYK'da parti tarafından yaptırılan son anket masaya yatırıldı. Toplantıdan sonra Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in "oylarımız yüzde 50" diye açıkladığı anketin tamamında Kürt sorunundan başkanlık sistemine kadar birçok konuda sonuçlar da bulunuyor. Anketin en önemli bölümlerinden birini vatandaşların terör, Kürt sorununa nasıl baktıkları oluşturdu. Ankete katılanların yüzde 95'i "Türk ve Kürtlerin birlikte yaşayabileceğine" inandığını belirtti. Kürtler arasında ayrılmadan yana tavır koyanların oranı yüzde 5'te kaldı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

8 bin kişi ile yapılan anketin tüm illeri de kapsamadığı için çok da sağlıklı sonuç vermeyebileceği değerlendirmesi yapıldı. Başbakan Tayip Erdoğan, bunun üzerine "Aynı soruları daha fazla denek ve bölgesel değerlendirmeleri de yansıtacak şekilde yapalım" talimatı verdi. Ankette vatandaşlara başkanlık sistemine nasıl baktıkları da soruldu. Yüzde 40 sisteme destek verirken, yüzde 60 karşı çıktı. AK Parti'ye oy verenler arasında destek yüzde 80'leri bulurken oran diğer partilerin seçmenlerinde yüzde 25'e kadar düşüyor. Ankette dikkat çeken sonuçlardan biri de vatandaşların yüzde 60'nın sistem hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığını belirtmesi oldu. Toplantıda bundan yola çıkarak önümüzdeki günlerde başkanlık sisteminin vatandaşlara daha iyi anlatılmasına yönelim çalışmalar yapılması kararı alındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzde 95 barış istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN