'Baştan hukuk dışı'

Sanıkların beraat ettiği yargıda rüşvet iddialarının soruşturulduğu davada gerekçeli karar yazıldı: "Müfettişlerin, o tarihte hâkim ve savcıların telefonlarını dinletme yetkisi yoktu"

Giriş Tarihi: 11.1.2013
Yüce Divan, Yargıtay eski Daire Başkanı Hasan Erdoğan ile İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş'ın da yargılandığı "Yargıda Rüşvet Davası"nın beraat gerekçesinde kamuoyunda yapılan yorumlardan çok farklı olarak, "soruşturmanın daha başında hâkimler hakkında yasak delil toplanmış" tespitinde bulundu. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi ile CNR Fuarcılık arasındaki tahliye davaları sırasında Bakırköy adliyesindeki üç hâkimin rüşvet aldığı iddiası üzerine başlatılan soruşturma, rüşvet ağının İTO Başkanı Yalçıntaş ve eski yargıç Erdoğan'a uzandığı yönündeki iddialarla genişledi. Adalet Bakanlığı müfettişleri 2008'de, Bakırköy hâkimleri A.Ü, U.B. ve F.A.'nın rüşvet aldığı iddiasını soruştururken Sincan 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nden, hâkimlerin telefonlarını dinleme kararı çıkarttı. Hâkimler hakkındaki soruşturma sırasında Bakırköy hâkimlerinin yanı sıra Yüce Divan'daki davanın sanıklarının da telefonları dinlenmeye başlandı. Davaların birleştirildiği Yüce Divan'da heyet, tüm sanıkların beraatına karar verdi. Yüce Divan kısa kararında, delillerin hukuka aykırı toplandığı için beraat kararı verildiğini duyurmakla yetindi. Karardan sonra, "Yüce Divan'ın kararının Ergenekon ve Balyoz davaları için örnek oluşturacağı" yorumları bile yapıldı.

ÖRNEK OLACAK
Yazımı süren gerekçeli kararla ilgili alınan bilgiye göre Yüce Divan, sanıklar hakkındaki delillerin toplanma şeklinden ziyade soruşturmanın ilk başlangıç aşaması olan üç Bakırköy hâkiminin telefonlarının dinlenmesini hukuka aykırı buldu. Yüce Divan kararında, Adalet Bakanlığı müfettişlerinin Bakırköy hâkimleri hakkındaki idari soruşturmayı yürütürken Sincan Sulh Ceza Mahkemesi'nden aldırdıkları telefon dinleme kararının 2008'de yürürlükte olan Hâkimler ve Savcılar Kanunu'na göre yasal dayanağının bulunmadığı belirtilecek ve bu yetkinin 18 Aralık 2010'da yapılan yasa değişikliği ile sağlandığı hatırlatılacak. Yüce Divan bu değerlendirmesiyle; telefonlarının dinlenmesi tartışma konusu olan eski İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, dönemin Ankara Başsavcısı halen Yargıtay üyesi olan Hüseyin Boyrazoğlu'na yönelik uygulamanın da yasaya aykırılığını belirlemiş oldu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Baştan hukuk dışı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN