Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paris'te ilk otopsi sonucu açıklandı

Giriş Tarihi: 11.1.2013 12:08 Güncelleme Tarihi: 11.1.2013 13:19

Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadının ilk otopsi sonuçları...

TRT TÜRK Muhabiri Arzu Morin'in verdiği bilgiye göre, polis üzerlerinde manto olan kadınların binadan çıkmak üzere olduğunu düşünüyor.

Paris'te yapılan saldırıda hayatlarını kaybeden aralarında PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da yer aldığı 3 kadının ilk otopsi sonuçları açıklandı. AFP'nin polis kaynaklarına dayandırdığı haberinde kadınlardan birinin kafasına 4 kurşun isabet ederken diğer iki kadın kafalarından 3 kurşunla öldürüldü.Haberde PKK'nın Fransız makamları tarafından da çok yakından tanındığı belirtilirken, Fransız mahkemelerinde devam eden 21 PKK dosyasının olduğu vurgulandı.

Aralarında PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu üç kadının dün Kürdistan Enformasyon Enstitüsü'nde öldürülmesinin ardından soruşturma sürüyor.

Fransız polisinden edinilen bilgiye göre, öldürülen kadınların üzerinde paltoları varmış. Bu da kadınların dışarı çıkmaya hazır olduğunu gösteriyor. Polis, ayrıca dış kapıda şifreli bir sistem bulunmasının binayı griişin olanaksız olduğu görüşüne katılmıyor. Polise göre, binaya giriş-çıkış yapan bir başka kişi ile birlikte (postacı, sipariş getiren bir görevli, hatta başka bir bina sakini ile), saldırgan ya da saldırganlar da binaya girmiş olabilirler.

HOLLANDE'NİN TANIDIĞI FİDAN DOĞAN

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'nin "Öldürülen üç kişiden biri sık sık bizimle görüşmeye geldiği için hem benim hem de birçok siyasi aktörün tanıdığı bir isim" şeklindeki açıklamasının ardından, bu kişinin kimliği merak edilmişti.

TRT TÜRK Muhabiri Arzu Morin, bu kişinin 33 yaşındaki Fidan Doğan olduğunu bildirdi. Fidan Doğan, KNK'nın diplomatik ilişkilerini yürütüyordu. Diplomatik ve politik kanatla iletişimi sağlıyordu. Yüksek eğitim gören Fidan Doğan, dil biliyordu.

BASINDA OLAY

Fransa'nın en önemli gazetelerinden Le Figaro'ya konuşan bir terörle mücadele uzmanı polis, "Türk devletinin bu türden bir operasyonu Fransa'da gerçekleştirmesini pek mümkün görmüyorum. Polisiye ve adli konular, Paris ile Ankara'nın en iyi yardımlaştığı iki alan. Fransız terörle mücadele yargıçlarıyla Türk mevkidaşları arasında bilgi paylaşımları oluyor. Bu şartlarda, bu olayın arkasında bir istihbarat işi olduğunu varsaymak imkânsız, hatta gülünç" dedi.

Bir terörle mücadele yargıcı da yine Le Figaro'ya, "Türk istihbaratının bizim topraklarımızda Kürtlere karşı bir operasyon düzenlediğini, özellikle de içinde bulundukları müzakere sürecinde düşünmek çok zor" diye konuştu. Bununla birlikte gazete, hiçbir varsayımın çerçeve dışında tutulmadığını vurguladı. Habere göre ilk etapta bunun bir PKK içi hesaplaşma olup olmadığına bakılıyor. İkinci ihtimalse, "Bozkurtlar" olarak görülüyor.

Le Parisien gazetesi ise haberinde olay yeriyle ilgili detaylı bilgiler verdi. Maktullerden ikisinin bir sehpanın ayaklarının arasında, üçüncüsünün ise bir kanepenin yanında uzanmış halde bulunduğu ifade edilen haberde soruşturmaya yakın kaynakların ifadelerine dayanılarak kullanılan silah ya da silahların 7.65 mm kalibrede olduğu belirtildi. Haberde bu tür silahların, büyük mafya örgütlerinin kullandığı bir tür olmadığına, yani yaygın bir silah olduğuna vurgu yapılırken kadınların kıyafetlerinin de bir yerden gelmiş ya da bir yere gitmek üzereymiş gibi olduğu belirtildi. Odada, içindeki kıyafetler özenle katlanarak dizilmiş kıyafetler bulunan bir valiz olduğuna dikkat çekildi. Maktullerin içlerinde para ve cep telefonları bulunan el çantalarının alınmamış olması ise hırsızlık ihtimali olmadığının kanıtı olarak değerlendirildi.

Liberation gazetesi de 7.65 mm'lik "otomatik silah" vurgusunu yaparken, gazeteye konuşan bir terörle mücadele uzmanı, "Kadınlar kapıyı, tanıdıkları ya da tanımadıkları (postacı gibi) biri geldiği için kendileri açmış olmalı" yorumunu yaptı. Bir polis kaynağı da üç kadından birinin erkek arkadaşının, Çarşamba günü boyunca kız arkadaşından haber alamadığı için, binaya gittiğini ve cansız bedenleri bularak durumu kendilerine ihbar ettiğini aktardı.

Yargı mensuplarının verdiği bilgiye göre 1998 yılından beri Fransa'da siyasi sığınmacı olan Sakine Cansız'ın Fransa'daki adli sicili "bomboş". Bir istihbarat yetkilisinin ifadeleri ise çok çarpıcı: "Kürt aktivistler arasında son zamanlarda ihtilafların çoğaldığına şahit oluyorduk. Bunlar bazen, özellikle de PKK'ya aktarılan paralar söz konusu olduğunda, şiddet ve hesap görmeye kadar varabiliyordu. Ama bu raddeye hiç ulaşmamıştı."

Uluslararası basında en çok dikkat çekilen nokta ise saldırının Türkiye'de İmralı'yla barış görüşmelerinin yapıldığı bir döneme denk gelmesi oldu.

Örneğin, Washington Post gazetesi, "Paris'teki saldırı Türkiye-PKK görüşmelerini rayından çıkaracak mı?" başlıklı yorumunda "Türk milliyetçiler ve Kürt yetkililer cinayetler nedeniyle birbirini suçluyor. Bu saldırı Türk hükümetiyle hapisteki bir PKK lideri arasında son dönemde yapılan barış görüşmelerini rayından çıkarma tehdidi taşıyor" denildi.

İngiliz Guardian gazetesi ise Türkiye'deki Kürt grupların bu saldırıların barış görüşmelerine yönelik bir sabotaj girişimi olduğu yorumlarına dikkat çekti. Örneğin DIHA haber ajansı muhabiri Mehmet Ali Ertaş gazeteye yaptığı açıklamada, "Bu cinayetler çok önemli bir anda yaşandı. Hem askeri operasyonlar hem de görüşmeler devam ediyor. Görünen o ki birileri barış süreci ihtimaline sekte vurmaya çalışıyor, birileri kaos yaratmaya çalışıyor" dedi.

İngiltere'nin bir diğer önemli gazetesi Daily Telegraph ise haberinde hükümet sözcüsü Bülent Arınç'ın ölümler nedeniyle duyduğu üzüntüyü ifade ettiği sözlerine yer verdi. Gazete Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Senegal'deki "Yorum yapmak için çok erken" açıklamalarını da hatırlattı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paris'te ilk otopsi sonucu açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN