Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ölenler TC vatandaşı Türkiye de incelemeli'

İnfazlarla ilgili, dün Paris'e giden Aysel Tuğluk "Örgüt içi infaz değil" derken, Sebahat Tuncel, Türkiye'nin kendi vatandaşlarına böyle bir suikastı kimin yaptığını araştırması gerektiğini söyledi

Fransa hükümetinden Paris'te 3 kadın PKK'lının öldürülmesinin aydınlatılmasını talep eden BDP, Türkiye'nin de olayı incelemesini istedi. Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, "Güçlü bir Türkiye istemiyorlar, barış sürecini sabote etmek üzere yapılmış bir eylem" çıkışı yaparken, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Türkiye'nin de kendi vatandaşlarına karşı böyle bir suikastı kimin yaptığını araştırmak durumunda olduğunu söyledi. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da, "Her barış sürecinde bu olaylarla karşılaşıyoruz. Soğukkanlı olunmalı" dedi.

PKK İÇİNDE DEĞİL

Atatürk Havalimanı'nda, THY'nin tarifeli seferiyle Paris'e hareketinden önce gazetecilere açıklama yapan Aysel Tuğluk, Paris'teki infazla ilgili iddiaları değerlendirirken ilginç bir çıkış yaptı. "Güçlü bir Türkiye istemeyenler var" diyen Tuğluk, "Kürt meselesi çok bölgesel bir mesele. Bazı güç odakları Türkiye'nin Kürt meselesini çözmüş güçlü bir Türkiye olmasını istemiyor olabilirler. Bunlarla da bağlantılı bir cinayet olabilir. Katillerin arkasındaki güçlerin kim olduğunun açığa çıkması Kürt sorununda çözüme katkı sunacaktır" diye konuştu. Tuğluk, olayın PKK içinde bir infaz olduğunu düşünmediğini belirterek, "PKK, böyle bir cinayeti işleyebilecek bir örgüt değil. Zaten bunu reddettiler. Bütün bunları ortadan kaldırmanın yolu, bu cinayetin açığa çıkartılmasıdır. Cinayet aydınlatıldığında her şey açığa çıkacak. Bunu PKK'nın yapmadığına kesin inanıyoruz. Kendileri de bunun bu süreçte işlenmesinin manidar olduğunu ifade etti" diye konuştu. Pervin Buldan, barışı sabote etmek için yapılan bir olay olduğunu vurgulayarak, "Örgüt içi bir hesaplaşma olmadığını düşünüyorum. Barış süreçlerinde genellikle sık sık bu tür olaylarla karşılaşıyoruz. Böyle zamanlarda soğukkanlı olmak gerekir" derken Sebahat Tuncel de, Paris'teki saldırının Türkiye tarafından da incelenmesi gerektiğini söyledi. Öldürülen 3 PKK'lı kadının Türkiye vatandaşı olduğunu anımsatan Tuncel, şöyle dedi: "Bu cinayetleri araştırmak Fransa kadar Türkiye'nin de sorumluluğunda. Öldürülen üç kişi de Türkiye vatandaşı. Türkiye, kendi vatandaşlarına karşı böyle bir suikastı kimin yaptığını araştırmak durumundadır. Sorumluların ortaya çıkarılması gerekiyor." BDP Kadın Meclisi de dün yaptığı yazılı açıklamada, Fransa'daki cinayetlerin ülke geleceğine yönelik bir suikast olduğu ifade edildi. Açıklamada, "Bu saldırı, ülkenin her şeyden çok ihtiyaç duyduğu barış girişimlerine, bir bütün olarak ülkenin geleceğine yönelik bir suikast" denildi.

NİŞANLISINI 22 YIL ÖNCE PKK ÖLDÜRDÜ
Paris'te öldürülen PKK'nın Avrupa yapılanması yöneticileri Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'e ilişkin İçişleri Bakanlığı detaylı rapor hazırladı. Rapora göre, en dikkat çeken isim Sara kod adlı 38564122562 kimlik numarasına sahip Sakine Cansız. 12 Şubat 1958 Tunceli doğumlu Cansız, kurucularından olduğu PKK faaliyetleri nedeniyle 1979- 1990 arasında Türkiye'de Diyarbakır Cezaevi'nde hapis yattı. 1998'de Fransa'ya sığınma başvurusunda bulunan Cansız, 2004'te PKK'nın Almanya, Fransa, Belçika bölgesi sorumluluğu yaptı. Paris'te infaz edilen Cansız'ın nişanlısı Mehmet Şener de 22 yıl önce örgüt içi infaz kapsamında öldürüldü. Örgüt içi evliliğe karşı olan terör örgütü, 1 Kasım 1991'de Suriye'nin Kamışlı ilçesinde Suriye istihbaratının da katkısıyla Şener'i infaz ederek Şener-Cansız evliliğini engelledi. PKK'nın kurucularından Mehmet Şener'in 1991'de Öcalan için 'diktatör' deyip PKK'dan ayrılması üzerine Sakine Cansız da etkilenmiş, ancak Şener'in infazı sonrası örgüte geri dönmüştü. Şener'in sağ kolu olarak bilinen Mustafa Pusa da aynı dönemde infaz edilmişti.

EN KÜÇÜK
İçişleri'nin rapora gore, "Rojbin" kod adlı 1984 Elbistan doğumlu Fidan Doğan PKK/ KCK'nın Dış İlişkiler birimi bünyesinde, Fransa/ Paris bürosunda görevli idi. Örgütün Avrupa'daki eylem/etkinlik planlamalarını yapan Doğan, örgütün yabancı ülke kuruluşlarıyla toplantı ve randevularını ayarlıyordu. 12047841614 kimlik numaralı Leyla Söylemez ise Muş Malazgirt ilçesi Gölkoru nüfusuna kayıtlı. 1988 doğumlu Söylemez hakkında istihbarat birimleri yaşı itibariyle çok fazla bilgiye sahip değil.

SİYAH TEPKİ
Öldürülen 3 PKK'lı için Fransa'nın Berlin Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bırakıldı. Berlin'deki Pariser meydanında toplanan yaklaşık 50 kişi ellerinde "Kadınlar ölüyor, Avrupa susuyor, Unutulmayacak affedilmeyecek" pankartları açtı ve Fransa'dan bu cinayetlerin aydınlatılmasını istedi. İnfazlar için yas tutan arkadaşları, cinayetlerin işlendiği bina önünde mum yaktı ve mekâna gül bıraktı. Bugün Paris'te geniş çaplı bir eylem yapılacağı açıklandı.

'KANDİL-İMRALI HESAPLAŞMASI'
PKK'nın iç infazları konusunda kapsamlı araştırmalar yapan ve daha önce PKK'nın infaz listesini özel yetkili savcıya teslim eden, Kürt siyasetçi- yazar İbrahim Güçlü, üç PKK'lı kadının infaz edilmesini "İmralı ile erken hesaplaşmaya giren Kandil'in infazı gibi görünüyor" şeklinde değerlendirdi. Güçlü, "Bu infaz Kandil'in silah bırakmayacağını gösteriyor" dedi.

POSTACI NUMARASI İLE Mİ GELDİLER?
Kürdistan Enformasyon Bürosu kurucularından Faruk Doru; infazı gerçekleştirenlerin postacı kılığında binaya girmiş olabileceğini söyledi. Bu yönde güçlü şüpheleri olduğunu söyleyen Doru; cinayetlerin işlendiği büronun bulunduğu binanın sanıldığı kadar güvenli olmadığını belirterek, "Pek çok kişinin oturduğu bir bina. Evet bir kapı şifresi var. Ama isteyen herkes oraya girebilirdi" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ölenler TC vatandaşı Türkiye de incelemeli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN