Paket ile çekilme paralel yürüyecek

Giriş Tarihi: 12.1.2013

Ankara, Paris'te 3 PKK'lının öldürülmesine karşın İmralı sürecinde hız kesmemekte kararlı. Önümüzdeki hafta yapılacak ikinci görüşmede Öcalan'ın silahsızlanma çağrısı yapması bekleniyor

PKK'ya silah bıraktırmak için MİT'in İmralı'yla başlattığı, Ahmet Türk ve Ayla Akad'ın ziyareti ile sürdürülen görüşme süreci, bu hafta yeni bir boyut kazanıyor. Ankara, Paris'te 3 PKK'lı kadının öldürülmesi olayı ile sürecin hızını kesmeme kararlılığını ortaya koydu. İmralı'ya yapılacak ikinci ziyarette BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın yanı sıra sivil isimlerin de yer alması bekleniyor. Demirtaş ve beraberindeki heyetin Paris'ten dönmesinin ardından Öcalan'a ikinci ziyaretin takvimi netleşecek. Bu ziyarette Öcalan'ın Kandil ve Avrupa kanadına iletilmek üzere hazırlanmış yazılı metinler vermesi, PKK'ya "çatışmasızlık" ilanı yapması bekleniyor. Kandil ve Avrupa'dan bu çağrıya gelecek yanıt ve öneriler doğrultusunda üçüncü bir görüşme gerçekleşecek. Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in de Başbakan Erdoğan'a yargı paketinin son hali konusunda brifing vermesi bekleniyor. Dördüncü yargı paketi ile oluşacak güven ortamında örgüt üyeleri aşamalı olarak sınır dışına çıkacak.

BDP DEVREDE KALACAK
Öte yandan Hükümet kanadının BDP Genel Başkanı Demirtaş'ın da görüşmelere katılmasına sıcak baktığı, ancak beraberinde sivil isimlerin de olabileceği ifade ediliyor. İzlenecek tutumla ilgili bir üst düzey yetkili, şu bilgileri verdi: "Geçmişteki gibi aceleyle dağdan indirelim tavrı sergilenmeyecek. Tam tersine sakin ve dikkatli ilerleyen bir süreç olacak. Geçmişte BDP sürece dâhil edilmemişti. Bu kez kurumsal yapısı ile aktif rol alacak. CHP gibi partilerin de sürece dahil edilmesini istiyoruz. En önemlisi sivil temas grupları oluşturulmasını istiyoruz."

ABD'DEN DESTEK ALINACAK
Ankara, ABD'den de destek almayı planlıyor. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın bu konuda ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı William Burns ile bir görüşmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paket ile çekilme paralel yürüyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN