İnfazına 'kilitli kapı' yorumu yaptı

Giriş Tarihi: 12.1.2013

Afrika dönüşünde uçakta Paris'teki 3'lü cinayeti değerlendiren Erdoğan, şifreli kilide işaret ederek "Tanımadıkları insanlara o kapıyı açmazlardı" dedi. Erdoğan kabine değişikliği sinyali de verdi

, terör örgütü PKK mensubu üç kadının öldürüldüğü Paris cinayetlerinde şifreli kapıyı işaret ederek, "Öyle tek kilit falan değil şifreli kilitler. Bu şifreyi bilmeyenlerin açabileceği bir şey değil. Bunlar da her halde tanımadıkları insanlara bunu açmaz. Tanıdıkları bildikleri insanlara açıyorlar. Kendi içlerinde olma ihtimali artıyor" dedi. Afrika ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin soruları üzerine kabine değişikliği işareti de veren Erdoğan'ın mesajları şöyle oldu:
(Afrika'daki konuşmalarınızdan Avrupa'daki sömürgeci geçmişi olan ülkeler rahatsız olur mu?) Beni ilgilendirmiyor. Sarkozy, kaç yıl bize çile çektirdi? Biz hep sabır çektik. Sarkozy, Senegal'e geldiğinde 'Tarihe dönelim' diyor. Senegal ayağa kalkıyor. Böyle büyük bir hakaret olabilir mi? Bu ne demek? Yani Fransa'da ne kadar Senegalli, Tunuslu, Cezayirli olursa olsun, bunlara geçmişte soykırım uygulayan sizlersiniz. Ruanda'sına soykırım uygulayan sizlersiniz.
('Heykel Fransa'ya iade edilsin' sözünün hatırlatılması üzerine) Adeta dalga geçiyorlar. Bir taraftan o bir taraftan giyotine giden köle. Ama şunu unutmayın ki orada 7 metre 60 santimetre karelik o alanın içerisinde 12 kişi o zaman yatıyordu. (İmralı'yı işaret ederek) Bizde 12 metre karede bir kişi yatıyor. Yatağı var, televizyonu ya konuldu ya konuluyor. Ve bir de günde bir saat beş tane arkadaşıyla avluda volta atıyor. Kopan kıyametleri de biliyorsunuz. Batıyla bizim farkımız budur. Ve onlar (Afrikalılar) masum insanlardı. Onlar kimseyi öldürmemişlerdi. Çalınmış insanlardı. Sadece fizikleri değil, onların ruhlarını çaldılar. Halen devam ediyor. Şimdi farklı şekilde, modernize ediyorlar.

İNFAZ İHTİMALLERİ
(Paris'teki cinayetlere ilişkin bazı ihtimallerden bahsettiniz) Fırat News'in yaptığı bir haber var. Orada aslında ciddi bir sıkıntı var. Bölücü terör örgütünün farklı fraksiyonları var. Bunlardan bir tanesinin Fırat News vasıtasıyla yaptığı açıklamada 'bir defa barışı kesinlikle istemediklerini ve bu sürecin aynı şekilde devamı konusunda gereği neyse bu yapılmalıdır ve bu uygulama da bunun bir ifadesidir' şeklinde bir açıklaması var. Benim yaptığım açıklama da, dikkat ederseniz bundan önce yapılmış ve bunu işaret eden bir şeydi. Neydi o? Geçmişte de iyi niyetli atılan adımlar maalesef kötü niyetliler tarafından hep engellenmiştir ve akamete uğratılmıştır. Burada da yine kendi içinde hesaplaşmanın neticesi olabilir veyahut da şu anda bizim atmakta olduğumuz bu iyi niyetli adımları kesmeye yönelik olabilir. Onun için de sonucunu beklememiz gerekir. Bazı teknik bilgiler de geldi, onlar da ilginç. Burası aslında içeriden kilitlenen ve bu kilit de öyle tek kilit falan değil şifreli kilitler. Bu şifreyi bilmeyenlerin açabileceği bir şey değil. Üçü bunu açıyor. Bunlar da her halde tanımadıkları insanlara bunu açmaz. Tanıdıkları, bildikleri insanlara açıyorlar. (O zaman kendi içlerinden olabilme ihtimali güçleniyor) O güçleniyor yani.
(Soruşturmayı sadece Fransızlar mı yapacak?) Orada olduğuna göre onlar yapacak.
(Selahattin Demirtaş Öcalan'ın koşullarının görüşmeye müsait hale getirilmesini istedi) Bir defa İmralı'nın koşulları dünyada hiçbir ülkede olmayandan çok daha iyi koşullardır. Ve burada adeta özel bakım söz konusudur. Ve ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olmuş kişilere kendi yakınları rahatlıkla gidebiliyor. Kendileriyle görüşebiliyor hiçbir manisi yok. Bunun yanında da özel izne tabi olarak Adalet Bakanlığımız kendi inisiyatifiyle yeri geldiği zaman uygun olanlara müsaade ediyor, izin verebiliyor. (Orayla ilgili yeni bir adım beklemeyelim o zaman) Orayla ilgili adımlarımız belli. Başka farklı bir şey beklemeyin. Yani yapılacak şeyler buna benzer şeylerdir.
(Afrika'dan dönünce kabine değişikliği yapacağınız söyleniyor) İsimleri de bana verin, bana yardımcı olun. (5 isimden bahsediliyor, Sağlık Bakanı, Kültür Bakanı, Maliye Bakanı, İçişleri Bakanı...) Allah Allah... Arkadaşlar her an herşey olabilir.

ARKADAŞINA GÖNDER
İnfazına 'kilitli kapı' yorumu yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN