Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Çatışmalar bize sıçrayabilir'

Kılıçdaroğlu, "AKP iktidarının, Suriyeli silahlı muhaliflere izin vermesi, çatışmaların ülkemize sıçrama olasılığını doğuruyor" dedi

Giriş Tarihi: 13.1.2013
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "AKP iktidarının, Türkiye topraklarının Suriyeli silahlı muhalifler ve radikal unsurlar tarafından kullanılmasına izin vermesi, Suriye'deki çatışmaların her an ülkemize de sıçrama olasılığını doğuruyor" dedi. Çin'e gitmeden önce Çin Ulusal Radyosu'nun sorularını yanıtlayan CHP lideri, "Türkiye Suriye ile bir savaşa mı sürükleniyor? Sizce iki ülke arasında bir savaş tehlikesi var mı?" sorusuna, "Türkiye, Suriye krizinde çözüm arayan değil ne yazık ki sorun yaratan bir bölgesel aktör olarak konumdadır. AKP iktidarının Suriye'nin içişlerine karışması, Suriye yönetiminin de buna karşılık olarak Türkiye'ye yönelik söylemlerinin sertleşmesine yol açtı" diyerek şu yanıtı verdi:

AK PARTİ'Yİ ŞİKÂYET ETTİ
"AKP iktidarının, Türkiye topraklarının Suriyeli silahlı muhalifler ve radikal unsurlar tarafından kullanılmasına izin vermesi, Suriye'deki çatışmaların her an ülkemize de sıçrama olasılığını doğuruyor. Bu nedenle, üzülerek söylemeliyim ki, iki ülke arasındaki gerginliği bir çatışmaya kadar götürebilecek elverişsiz bir ortam var. Bugüne kadar AKP iktidarına üç çözüm önerisi sunduk. Türkiye'nin öncülüğünde Suriye'deki krizin ulusal ve uluslararası taraflarını içeren bir konferans toplanması önerimizi reddeden AKP iktidarı, TBMM'nin partilerüstü bir tutum almasına da yanaşmadı. Son olarak, Birleşmiş Milletler öncülüğünde bir toplantı yapılması önerimiz de suskunlukla geçiştirildi."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çatışmalar bize sıçrayabilir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN