Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İmralı ile diyalog doğru yolda atılan bir adım'

Murat Karayılan, İmralı ile yeni bir diyalog sürecine girilmesiyle ilgili olarak "Kürt sorununun çözümünde doğru yolda atılan bir adım" dedi

Giriş Tarihi: 14.1.2013
PKK liderlerinden Murat Karayılan, Yunanistan'da yayınlanan milliyetçi eğilimli "Demokratia" gazetesine verdiği özel mülakatında, Kürt sorununun çözümü için Abdullah Öcalan ile doğrudan görüşmeleri öngören süreci: "Türkiye'nin bizimle doğrudan bir diyalog kurması doğru yolda atılan bir adımdır" diye yorumladı."

2008 ve 2011

Karayılan şöyle konuştu: "Türk devleti temsilcileri 1993'ten bu yana ve özellikle 2008 ve 2011 yıllarında bizimle (PKK) doğrudan müzakereler yapmaya başladı. Bu temsilciler adını vermek istemediğim bir ülkenin aracılığıyla hem Oslo'da hem de İmralı'da Öcalan ile görüşmeler yapıyordu. Başbakan Erdoğan, Öcalan'ın önerdiği nihai protokolleri imzalamayı ret edince görüşmeler kesilmiş; savaş tekrar başlamıştı." Karayılan yeniden diyalog sürecine girilmesinin Kürt sorununun çözümünde "doğru yolda atılan bir adım olduğunu" belirtti. Karayılan, Öcalan'ın 1999'da Türkiye'ye teslim edilmesiyle ilgili olarak ise dönemin Yunan Başbakanı Kostas Simitis ile Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos'u suçladı. Karayılan, Bu olaydan sonra Kürt- Yunan ilişkileri derin bir yara almıştır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İmralı ile diyalog doğru yolda atılan bir adım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN