Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan 3 PKK'lı açıklaması

Başbakan AK Parti Grup toplantısında “CHP büyük bir zihin karmaşası yaşamaya devam ediyor. Fransa'ya bazı sorular sorduk cevap Paris'ten değil Çin yolundaki Kılıçdaroğlu'ndan geldi. İsrail'in sözcülüğüne çok hevesli olduğunu biliyorduk. Şimdi de Fransa'nın avukatlığına soyunduğunu görüyoruz” dedi.

Giriş Tarihi: 15.1.2013 11:57 Güncelleme Tarihi: 15.1.2013 19:05
Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

İktidar sorumluluğunu üstlendiğimiz andan itibaren her yılı rekorlarle kapattık. 2012 yılı ihracatımız dünyadaki tüm olumsuzluklara rağmen 152 milyar dolar olarak gerçekleşti.

2012'de İMKB 100 endeksi ortalama 64 bin olarak gerçekleşti. Bu rakam 2002'de 11 bin seviyesindeydi. Göreve geldiğimizde IMF'ye 23 milyar dolar borcumuz vardı. Şimdi bu borç 1 milyar doların altına indi. İnşallah mayıs ayına kadar yapacağımız iki ödemeyle bu borcu bitireceğiz ve yaptığımız görüşmeler sonunda IMF'ye 5 milyar dolar borç vereceğiz.

AK Parti'nin 10 yılda Türkiye'yi nereden nereye getirdiğini görmeyenler, projelerimize baksınlar. Projelerimizde emeği geçenlere milletimiz adına şükranlarımı ifade etmek istiyorum.

Son haftalarda başlayan daha önceki sürecin devamı olan süreçle ilgili ayrıntıları paylaşmak istiyorum. Biz millet olarak hem ecdadımızla hem ahvadımızla istiklale yeryüzündeki her milletten daha aşığız, daha tutkunuz.

İstiklal ve hürriyetimize yönelik her saldırıya karşı kükremiş bir milletiz. Bu topraklar üzerinde millet 75 milyonun tamamıdır. Her evden tarih içinde bir şehit mutlaka uğurlanmıştır. Bize hiç kimse diz çöktüremez, bizi hiç kimse teslim alamaz, hiçbir saldırı karşısında ger iadım atmadık, atmayız.

Bizim İstiklal Marşımız Korkma ifadesiyle başlar. Bu toprakları savunmaktan asla ve asla vazgeçmeyiz. Tek bir şehidimizin dahi aziz hatırasına leke sürdürmeyiz. Biz tek bir ırkı, inanç kökenini değil insanı seviyoruz. Yaradılanı, yaradandan ötürü seviyoruz.

Terör sürecinde 30 yıldır yanlışlıklar olduğunu söyledik. Ateş aynı ocağa düşüyor. Kurşun hangi adrese giderse gitsin ağlayan analar oluyor. Biz acıyı sonlandırmanın mücadelesi içindeyiz. Biz tam 10 yıldır anneler ağlamasın diye elini, bedenini ortaya koyan bir iktidarız.

1980'lerde Diyarbakır zindanlarında nelerin yaşandığını iyi biliyoruz. İşkenceciler aynaya baktıklarında adeta aynadaki görüntüleri bile kendilerinden utanmaktadır. Bu ülkede insanlar düşüncelerinden, inançlarından dolayı sadece Diyarbakır'da yaşanmadı Metris'te, Mamak'ta da yaşandı. Onbinlerce kardeşim bu zulmü iliklerine kadar yaşadılar.

Namaz kılıyoruz diye bizi aşağıladırlar, imam hatipliyiz diye küçümsediler. Eşi başörtülü olduğu için işinden atılanlar oldu.

Birileri Diyarbakır'da işkenceler altında inlerken bizler de büyük Türkiye hapishanesinde öz yurdunda garip öz vatanında parya muamelesi gördük. Hiçbir zaman elimize silahı almadık. Çünkü biz düşüncelerimize inandık. Onlar vurdu biz büyüdük, güllendik. Yenilgi yenilgi büyüyen bir zafer olduğunu aklımızdan hiç çıkarmadık.

Şiddet ve terör kesinlikle çıkmaz sokaktır. Şiddet asla bir yöntem olamaz. Şiddet ve terör bu ülkeye acıdan başka bir şey getirmedi.

Biz bu gözyaşını mutlaka dindirmek istiyoruz. Onun için Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi diyoruz. Mili birliğin içerisinde her etnik unsur var. Tek çatı altında birleşmek var, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı. Kardeş olmak için aynı anneden doğmak yetmez, o bizim kiltirimizde karındaştır. Kardeş olmak için aynı inancı paylaşmak gerekir.

Yeni süreçten umutluyuz, temkinliyiz, dikkatliyiz ama umutluyuz. Bu süreçte gerçekten yapıcı rol almak isteyenler varsa sabırlı ve sorumlu şekilde davranmaları şarttır.

MHP Genel Başkanı ve arkadaşlarına içine düştükleri çamurda iyi oyalanmalar diliyoruz. Cevap vermeyeceğim. Bizim milletimiz Türk'e yakışmayan üsluba gereken cevabı sandıkta verecektir.

Terör örgütünün silahları bırakması en çok BDP'nin bağımsız siyaset üretmesinin yolunu açacaktır.

Paris'teki suikastın hemen ardından bunu Türkiye Cumhuriyeti'ni itham etmek büyük bir sorumsuzluk ve densizliktir. Biz yargısız infazların her zaman karşısında durduk. Paris'teki suikastın ardından devleti ve hükümeti suçlamak gerçek katillere altın tepside fırsat sunmaktan başka bir şey değildir.

CHP büyük bir zihin karmaşası yaşamaya devam ediyor. Fransa'ya bazı sorular sorduk cevap Paris'ten değil Çin yolundaki Kılıçdaroğlu'ndan geldi. İsrail'in sözcülüğüne çok hevesli olduğunu biliyorduk. Şimdi de Fransa'nın avukatlığına soyunduğunu görüyoruz. Fransa adına cevap vermek sana mı düştü? Çark o kadar hızlı dönüyor ki artık bilye dağıtmaya başladı. Adeta bir yalan makinesi.

Terörle mücadeleye yönelik bize bir öneri paketi varsa bizim kapımız açıktık. Ekibimiz hazırdır. Bizim kendi proje paketimiz de hazırdır.

Devletin kurumları İmralı ile görüşmeleri kaç yıldır görüşüyor. Sabotajlar ve tahrikler olabilir.

Bizim niyetimiz hayırdır, inşallah akıbetimiz de hayır olacaktır.

Hayır duaları inşallah tüm sabotajları etkisiz hale getirecektir. Kimse kara propaganda bulutlarının etkisi altında kalmasın. Biz aynı kıbleye dönen tek bir milletiz.

Buradan Diyarbakır'a ve gelecek cenazelerin gideceği illere sesleniyorum, provakatörler olabilir. Aklıselim vatandaşlarımız bu oyuna gelmeyecektir. Hep birlikte bu oyun bozulacaktır. Başlattığımız barış süreci dinamitlenmek isteniyor. Buna izin vermemek lazım. Kendi iç hesaplaşmalarının bedelini bu millet ödememeli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan 3 PKK'lı açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN