Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başörtüsü yasağı kalkıyor, şirketler üniversite kurabilecek

Giriş Tarihi: 15.1.2013
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yeni yasa taslağında üniversitelerde başörtüsü yasağını ortadan kaldıracak yasal düzenleme önerdi. YÖK, 6 aydır üzerinde çalıştığı yasa tasarısını tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderdi. MEB'in son şeklini vereceği tasarı, Bakanlar Kurulu'nda görüşülerek Meclis'e sevk edilecek. Yeni tasarı, YÖK Yasası'nda önemli değişiklikler öngörüyor. YÖK'ün ismi, Türkiye Yükseköğretim Kurulu (TYK) olarak değişiyor. Yasa tasarısında başörtüsü yasağını da ortadan kaldıracak kanuni bir düzenleme yapılıyor. Taslağa kılık kıyafet tercihi sebebiyle hiçbir öğrencinin eğitim öğretim hakkının engellenemeyeceği maddesi konuldu.
ÖZEL ÜNİVERSİTELER: Yasa ile vakıf üniversitelerinin dışında özel üniversiteler kurulabilmesine imkan tanınıyor. Buna göre şirketler üniversite kurabilecek.
BAĞIŞ YAPANLAR:
YÖK, üniversitelerin ticarileştirildiği eleştirileri dolayısıyla, vergi rekortmenleri ifadesini taslaktan çıkartarak, yerine, en çok bağış yapanları ekledi.
OY HAKKI YOK: YÖK'ün tasarısında eleştirilere neden olan 'oy' hakkı MEB'e gönderilen taslakta yer almadı. Öğrenciler fakülte ve üniversite konseylerinde temsil edilecek ancak oy hakları olmayacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başörtüsü yasağı kalkıyor, şirketler üniversite kurabilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN