Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargının bünyesi işkenceyi kaldırmadı

Giriş Tarihi: 15.1.2013

Mardin'de "Mağdurenin vücudundaki izler bünyesinden kaynaklı olabilir" denerek, sanık polisler hakkında beraat kararı verilen işkence davasında savcı bu kez "işkence var" dedi ve 1'i kadın 5 polise hapis cezası istedi

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Hamdiye Aslan ve Abdülkadir Aslan, 2002'de evlerinden gözaltına alındı. PKK'ya yardım ve yataklık ettiği iddiasıyla gözaltına alınan Hamdiye Aslan, çıkarıldığı mahkemede kendisine eşinin de gözü önünde işkence yapıldığını ileri sürdü, özetle şu iddialarda bulundu: "...Copla vücudumun her yerine vurdular. Dayağa beş dakika dayanabildim, daha sonra bayılmışım. Bayılmadan önce sırtıma ve vücudumun değişik yerlerine vurduktan sonra makatıma cop sokmaya çalıştılar. Bayılmadan önce 4-5 kişi üzerime çullanmıştı, ben gözümü açamıyordum ancak elimle birisine dokunduğumda göğsüne dokundum ve bayan olduğunu anladım. Kocamı yanıma getirdiler. Onu da benim gibi çırıl çıplak soydular. Çok utandım ve tazikli suyun etkisi ile gözümü açıp konuşamadım."

ÖNCE BERAT
Olayla ilgili polis memurları Nazım Ege, Bayram Ural, Levent Birsel, Abdulkadir Özer ve Hanife Şennur Pat hakkında işkence yapmak suçundan dava açıldı. Mardin 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sırasında sanık polisler, Hamdiye Aslan'ın kendisini nezarethanede yerden yere vurduğunu, vücudundaki izlerin de bundan kaynaklı olduğunu ileri sürdüler. Hastane ve Adli Tıp'tan alınan bazı raporlarda işkence tespiti yapılırken, bazılarında mağdurun vücudundaki izlerin "bünyesel" olduğu savunuldu. Mahkeme, sanık polisler lehine olan raporları kararına dayanak aldı ve beraat kararı verdi.

BÜNYE KALDIRMADI

Ancak temyize gönderilen kararı Yargıtay 8'inci Ceza Dairesi kararı bozarak, Hamdiye Aslan'ın işkence gördüğüne işaret etti. Mardin 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay'ın kararına uyarak, polisler hakkında 8'er yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Yarın kararın açıklanması beklenen davada, sanıklara ceza isteyen savcı mütaalasında şu ifadelere yer verdi:"Sanıkların, mağdur gözaltına alındıktan sonra suçu söyletmek amacıyla mağdura yönelik hortumla soğuk su dökmek, muhtelif yerlerine vurmak, çıplak bırakmak, göğüslerini sıkmak, saçını kesmek, omuz bölgesine copla vurmak, tokat atmak suretiyle iştirak halinde kötü muamelede bulundukları anlaşılmıştır."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargının bünyesi işkenceyi kaldırmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN