Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cezaevinde bir sıkıntım yok, yemekler çok bile

Giriş Tarihi: 16.1.2013

Öcalan, önceki gün İmralı'ya giden Bursa 2 No'lu Cezaevleri İzleme Kurulu'na "Cezaevi koşullarından memnunum. Ama görüşlerimi sağlıklı aktaramıyorum, Mehmet anlattıklarımı eksik aktarıyor" dedi

Terör örgütü lideri Abdullah Öcalan, rutin incelemeler kapsamında kendisini ziyaret 4 kişilik Bursa 2 No'lu Cezaevi İzleme Kurulu'na, "Cezaevi koşullarından memnunum, yemekler çok bile veriliyor" dedi. Öcalan, Kürt sorununun çözüm sürecine ilişkin görüşlerini sağlıklı anlatamamaktan, kardeşi Mehmet Öcalan'ın anlattıklarını eksik aktarmasından şikâyet etti. Öcalan önceki gün İzleme Kurulu üyeleriyle yaptığı görüşmenin ardından kardeşi Mehmet Öcalan ile görüştü.

'DOĞRU KİŞİLER GELSİN'
Bursa Vergi Dairesi Başkanı İsmail Saydam başkanlığındaki 2 No'lu İzleme Kurulu üyeleri, Öcalan'ın odasında yaklaşık yarım saat kaldı. Görüşmede Öcalan Kürt sorununun çözümüne ilişkin görüşlerini aktarmak istedi. Kurul üyeleri Öcalan'a, "Biz tamamen cezaevi koşulları ile ilgili bir kuruluz ve burada sivil gözlemci olarak bulunuyoruz" uyarısını yaptı. Öcalan ise "Sürece ilişkin görüşlerimi sağlıklı anlatamıyorum. Mehmet anlattıklarımı eksik aktarıyor. Burada doğru kişilerle görüşmek istiyorum. Görüşlerimin doğru ve eksiksiz aktarılmasını istiyorum" dedi. Kurul üyelerinin, "sağlık", "yemek", "barınma" gibi konulardaki sorularına karşılık Öcalan, "Cezaevi koşullardan herhangi bir şikâyetinin olmadığını" söyledi. "Yemekler nasıl?" sorusuna Öcalan "Çok yemek yiyemiyorum. Zaten midem rahatsız. Verilen yemekler çok bile geliyor, tüketemiyorum" yanıtı verdi. Öcalan'a öğle yemeğinde çorba, tavuk, pilav, salata ve tatlı verildi.

TELEVİZYONU ÇALIŞIYOR
Öcalan'ın televizyonunun da çalışır durumda olduğunu tespit eden kurul raporunu TBMM Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı'na iletecek. Avrupa İşkencenin ve İnsanlık Dışı Muamelenin Önlenmesi Komitesi'nin de (CPT) bugün İmralı'ya gitmesi bekleniyor.

Ergin: Özel yayın yok
Mehmet Öcalan'ın, "Öcalan'ın televizyon talebi olmadığı, cezaevi idaresinin ısrarlı bir şekilde odasına televizyon koyduğu" şeklindeki açıklamalara Adalet Bakanı Sadullah Ergin şu yanıtı verdi: "Hükümlü talep etmediği sürece televizyon verilmez. Özel bir yayın yok, diğer odalardaki yayınlar verildi." Öcalan'ın avukatları da bugün görüşme yapmak için Adalet Bakanlığı'na başvurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cezaevinde bir sıkıntım yok, yemekler çok bile
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN