'e soruşturma izninde karar haftası

Anayasa Mahkemesi, mensupları veya bazı kamu görevlileri hakkındaki ceza soruşturmalarını başbakan izni şartını yeniden düzenleyen 6278 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un iptal istemini yarın esastan görüşecek.

Giriş Tarihi: 16.1.2013 11:19 Güncelleme Tarihi: 16.1.2013 11:24
CHP, Kanun'un, 1. maddesiyle 1 Kasım 1983 günlü, 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun başlığıyla birlikte değiştirilen 26. maddesinde yer alan ''... veya belirli bir görevi ifa etmek üzere kamu görevlileri arasından Başbakan tarafından görevlendirilenlerin ...'' ibaresi ile ''... ya da 5271 sayılı Kanun'un 250. maddesinin birinci fıkrasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçları işledikleri iddiasıyla ...'' ibaresinin iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

Kanun, 1 Kasım 1983 tarihli ve 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 26. maddesi başlığıyla birlikte şöyle değiştiriyor:

''Soruşturma izni
Madde 26 – MİT mensuplarının veya belirli bir görevi ifa etmek üzere kamu görevlileri arasından Başbakan tarafından görevlendirilenlerin; görevlerini yerine getirirken, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı ya da 5271 sayılı Kanunun 250. maddesinin birinci fıkrasına göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçları işledikleri iddiasıyla haklarında soruşturma yapılması Başbakanın iznine bağlıdır.''

''EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI''

CHP, dava dilekçesinde, düzenlemenin kişiye özel düzenleme olması nedeniyle Anayasa'nın hukuk devleti ve eşitlik ilkesine aykırı olduğunu öne sürmüştü.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bazı kararlarına da yer verilen dilekçede, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın Başbakanın özel yetkilendireceği kişi veya komisyon tarafından denetlenebileceğine ilişkin Kanun hükmünün Anayasa Mahkemesi tarafından 29 Ocak 2009'da oy birliğiyle iptal edildiği de hatırlatıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MİT'e soruşturma izninde karar haftası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN