mü sizce?

mü diye soranlara en iyi cevap bu sözler. Usta gazeteci için kim ne dedi bakın.

Giriş Tarihi: 17.1.2013 22:33 Güncelleme Tarihi: 17.1.2013 22:34

Usta gazeteci Mehmet Ali Birand'ın ği haberi medya dünyasını kalpten vurdu. Ünlü gazetecinin dostları hıçkırıklara boğuldu. Ve bakın onun için neler dediler.

HASAN CEMAL

"Her şeyden önce gazeteci milletinin başı sağ olsun. Bir dostumu kaybettim. Çok iyi bir gazeteciyi kaybettim.Onca uzun dostluklarda her zaman, inişler çıkışlar olur. Fakat burada önemli olan Mehmet Ali'nin hakikaten çok büyük bir gazeteci olmasıydı. Biz bu gazetecilikle yaşadık hep. Kavgalarımız, eğlencelerimiz o gazetecilik çerçevesi içindeydi. Ve hep ilkleri bizim bu mesleğimizde yaptı. O sürekli atlatmayı severdi. Haber yapmak, hep haberin peşinde olmak, haberin olduğu yerde olmak...Ben Mehmet Ali'yi özellikle meslek hayatımda çok kıskandım. Benim meslek hayatım da 45 yıla geldi. Onunki biraz daha fazladır. Bir çok alanda hep ilki yapmıştır. Asker konusunda ilk kitabı yazan Gazeteci Mehmet Ali Birand'tır. Kürt meselesinde bir çok ilke imza atmıştır. Mesela 1988 yılında gidip, Öcalan ile gidip ilk röportajı yapan odur. Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerinde ilk kitabı yazan yine 'O'dur. Türk gazeteciliğini ve televizyonunu uluslararası alana yayan bir boyut kazandıran 'O' dur. Yeri kolay doldurulmayacak bir gazeteciydi."

AYŞENUR ARSLAN

"Haberi eşi Cemre Birand 35 geçe gibi yanımıza inerek verdi. Dimdikti. Çünkü Birand ona da sinirlenirdi, 'ağlama Allah aşkına' diye. Arslan Birand'ın son yazısında bugün Diyarbakır'da gerçekleşen mitingden söz ettiğini, sağ duyu çağrısı yaptığını belirten Arslan "Doğrusunu isterseniz ben kendi adıma, sırf mitingin sonucunu öğrenmek için Birand'ın gözünü açacağını ve soracağını düşünüyordum. Buna inanıyordum. Ama olmadı. Ama dimdik gitti" dedi.

ALİ KIRCA

37 yıllık arkadaşım Birand ile haberleri izlerken aynı şeyi yapardık. Onunda karşısında komşu ekranlar vardı. O bana bakardı göz ucu ile, ben ona bakardım göz ucu ile. Şimdi Kanal D ekranına bakıyorum göz ucuyla Birand yok. Haberleri sunmuyor

ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet Ali Birand öldü mü sizce?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN