"Barış sürecini 3 tabuta koyup gömmek istediler"

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Fransa'da 3 PKK'lı kadının öldürülmesinin barış sürecini sabote etmeye yönelik eylem olarak değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 18.1.2013 15:46
Bağış, "Birileri bu ülkenin barış sürecini 3 tabuta koyup gömmek istediler. Bu ülkenin her kesimi barış için, birlikte yaşamak için kenetlendi. Bu fırsatı çok iyi değerlendirmemiz lazım." dedi.

Egemen Bağış, Doğan Holding tarafından Doğan Medya Center'da düzenlenen Fresh Mesh 2013 toplantısına katıldı. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Bağış, "Birileri bu ülkenin barış sürecini 3 tabuta koyup gömmek istediler. Bu millet onlara karşı çok net bir tablo ortaya koydu. Bu ülkenin her kesimi barış için, birlikte yaşamak için kenetlendi. Bu fırsatı çok iyi değerlendirmemiz lazım. Bu konuda hepimize çok büyük görevler düşüyor. Dün benim en çok etkilendiğim pankartlardan bir tanesi de, 'Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz' yazısıydı." şeklinde konuştu.

Barış için yapılan çalışmaların son yıllarda artarak devam ettiğini belirten Bağış, bu konuda medyanın hükümete destek vermesini istedi. Tutuklamaların artık daha adil yapıldığını açıklayan Bağış, "4 ay evvel Meclis'ten geçen 3. yargı paketi sayesinde 33 bin 500 tutuklu serbest kaldı. Ancak hala atılması gereken adımlar var. Tutuklu sayısı neredeyse yarı yarıya geldi. Yüzde 50 iken, yüzde 25'e düştü. Fransa ortalamasının altına düştü. Mükemmel bir ülke değiliz. Zaten mükemmel tek bir ülke de yoktur. Ama bugünün Türkiye'si AB'nin birçok ülkesinden daha iyi durumdadır. Ama onları kendimizle kıyaslamamalıyız. Kendimizi kendimizle kıyaslamalıyız. Bugün Türkiye dünden çok daha iyi bir durumda. Sizlerin desteği ile yarın daha iyi bir durumda olacağız. " ifadelerini kullandı.

'MEHMET ALİ AĞABEYİMİ ANMAK İÇİN GALATASARAY MAÇINA GİDECEĞİM'

Egemen Bağış, gazeteci Mehmet Ali Birand'ın vefatı üzerine yaşadığı üzüntüyü dile getirdi. Bağış, kendisi ile yaşadığı son hatıranın anısına maça gideceğini söyledi. Bağış, "Böyle bir günde medyada, eğlenceyi, şovu konuşmak kolay değildir. Ona sorsaydık, 'Devam edin' derdi. Geçenlerde derbi ile ilgili bir espri yaptım. O da Basın danışmanımı aramış. Söyle Egemen'e, 'Bir daha ona oy vermem. Galatasaray ile ilgili o sözlerini hemen toparlasın.' demiş. Derbi sonrasında benim Galatasaray'ı kutlamam karşısında bana tebrik göndermişti. İnşallah ilk fırsatta Mehmet Ali Ağabeyimi anmak için Galatasaray'ın bir Avrupa maçına gideceğim." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Barış sürecini 3 tabuta koyup gömmek istediler"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN