Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Cenaze töreni sürece katkıdır"

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Fransa'da öldürülen 3 PKK'lı kadının Diyarbakır'daki gerçekleştirilen cenaze töreninin sakin geçmesini, sürece katkı olarak değerlendirdiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 18.1.2013 15:50 Güncelleme Tarihi: 18.1.2013 15:51
AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısı öncesi açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Atalay, dün hayatını kaybeden gazeteci yazar Mehmet Ali Birand'ın, Türkiye'nin bugünkü demokratik seviyesinde çok payı olduğunu söyledi. Atalay, "Birand ileri dostluğum olan bir gazeteydi. Bana göre benim açımdan Birand'la ilgili söyleyeceğim söz, Türkiye'nin demokratikleşmesi ve sivilleşmesinde çok önemli rolü olan bir gazeteci, Türkiye'de tabuların kalkmasında yasakların kalkmasında rolü olmuş, her şeyin daha rahat konuşulmasında rolü olmuş bir gazeteci." ifadelerini kullandı.

Hem Avrupa Birliği müzakere süreci başlarken hem kendisinin yürüttüğü özellikle demokratik açılım sürecinde Birand'dan çok destek gördüğünü söyleyen Beşir Atalay, "O süreçlerde çok şey paylaştık. Dolayısıyla Türkiye'nin bugünkü demokratik seviyesinde Mehmet Ali Birand'ın çok payı var. Kendisini rahmetle anıyorum. Ailesine, basın camiasına başsağlığı diliyorum. Gerçekten Mehmet Ali Birand bir kayıp, onun için üzülüyorum." diye ekledi.

CENAZE TÖRENİ SÜRECE KATKI OLDU

Fransa'da öldürülen 3 PKK'lı kadının dün Diyarbakır'daki gerçekleştirilen cenazelerine ilişkin değerlendirmesi de sorulan Beşir Atalay, "O konuda tabi bugünkü toplumsal atmosferi çok olumlu görüyorum. Yani geçen yılların bunda katkısı var. Türkiye'de bu konuda çok şey konuşuldu, konuşulmadık adeta bir şey kalmadı. Herkes artık acıları daha bir derinden duyuyor. Dolayısıyla herkesin bu sürece katkı verme yönündeki çabasını da görüyoruz. Dünkü törenleri bugün üç ilde o törenlerin devamı gelişmeleri de o manada çok olumlu değerlendiriyorum. Bu sürece katkı olarak değerlendiriyorum."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Cenaze töreni sürece katkıdır"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN