Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Esad artık iki kere düşünecek'

Albay Downie ve Yarbay Janzen, Türkiye'de Patriotların varlığının Beşar Esad rejimi üzerinde çok büyük etkisi olacağını belirterek, "Amaç tehditlere karşı net bir mesaj vermek" dediler

Giriş Tarihi: 18.1.2013
Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adana İncirlik'e Patriot füzelerinin konuşlandırılması çalışmaları sürerken, NATO'nun ana karargâhı SHAPE'den Medya Bölümü Başkanı Albay Marty Downie ve Yardımcısı Yarbay Jay Janzen ilk açıklamalarını SABAH'a yaptı. Downie ve Janzen, "Sadece resmi mührün basılması kaldı" dedikten birkaç saat sonra NATO yetkilileri,Patriotların yerleştirilmesi ile ilgili çerçeve anlaşması dün imzalandığını söyledi. Türk tarafı ise bu bilgiyi doğrulamadı. Downie ve Janzen Türkiye haritası önünde şu bilgileri verdi:
Patriotların Türkiye'ye tamamen taşınması ne zaman bitecek?
Janzen: Önümüzdeki hafta Hollanda ve Almanya'nın Patriotlarının gelmesini bekliyoruz. Şubatın başından itibaren Patriotlar Türkiye'de operasyonel hale gelecek.
İkili anlaşmalar ne zaman bitecek?
Janzen: Konsey karar aldı ve askeri planlama defalarca toplandı. Kalanlar yönetimsel ve lojistik detaylar. Önümüzdeki birkaç gün içinde bunların da halledilmesini bekliyorum.
Parayı kim verecek? Bu konuda NATO'da yerleşik prosedür nedir?
Downie: Bir ülkenin talebi üzerine gittiğimizde gönderilen her parça tartışmaya açıktır.
Janzen: Normal prosedür, Patriot gönderen her ülkenin katkı oranında masrafı karşılamasıdır. Ama bu defa evsahibi olarak Türkiye'nin de uygun katkıyı sağlamasını bekliyoruz. Yatacak yer, elektrik, güçlerin korunması gibi. Bunların üzerinde çalışılıyor. Askeri olarak mutabakat sağlandı, biz sadece resmi damgayı bekliyoruz.
Tehdidi hangi bölgeden bekliyorsunuz?
Downie: Bu bir istihbarat meselesi ama bizim sistemlerimiz tehdidi zamanında algılar ve füze tehdidini yok eder. Patriot sistemi füzeyi düşerken vurmak üzerine kuruludur. Bu da füzeyle saldırı olduğunda Türkiye hava sahasında vurulacağı anlamına geliyor.
Bu, Türkiye'de yaşayan insanlara kimyasal zarar vermeyecek mi?
Downie: Buna alternatif cevap kimyasal bir füzeyi vurmamak. Ama kimyasal tehdidin büyük kısmının patriotlar tarafından yok edilmesini bekliyoruz. Kimyasal silahın yüzde 100ü değil ama büyük kısmı Patriot sistemi ile bertaraf edilecek.
En büyük tehdit hangisi? Biyolojik, kimyasal, konvansiyonel?
Janzen: Biz oraya Türkiye'yi tehdit edecek herhangi birine karşı net mesaj vermek için gidiyoruz; Türk insanı, Türkiye toprağı veya altyapısına saldırı olması halinde NATO kararlılıkla Türkiye'yi koruyacaktır. Bizce bu karar, Esad rejimi üzerinde oldukça büyük etki yapacak ve mantıksızca davranmadan önce iki kez düşünecek.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Esad artık iki kere düşünecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN