Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Törendeki sağduyu barışa destek mesajı'

DTK'lar daha güçlü barış ifadeleri kullanırken, Şehit Gazi Dernekleri Federasyonu Başkanı Büyükburç, "25 ilin derneğiyle görüştüm. Kan duracaksa barış sürecini destekleriz, insanlarımız niye ölsün" dedi

Fransa'nın başkenti Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadın için Diyarbakır'da düzenlenen törende sağduyunun hakim olması, barış mesajlarının verilmesi ve törenin olaysız geçmesi, farklı çevrelerde aynı olumlu tepkilere neden oldu. YURTSAV Şehit Gazi Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Büyükburç, gelişen süreçle ilgili yaklaşık 20-25 ilin şehit ailesi derneği ile görüşme yaptığını belirterek "En ücradaki korucu ailesi ile de İzmir'deki şehit babası ve dernek başkanlarıyla da görüştüm. Şehit aileleri olarak bu kan duracaksa bizim başlatılan süreci desteklememe gibi bir lüksümüz yok" dedi. Büyükburç şöyle konuştu: Tabii ki destek vereceğiz, insanlarımız niye ölsün, niye birbirini öldürsün. Nereye kadar, ne zamana kadar? Allah rızası için barış kadar güzel bir şey olabilir mi? Savaş, kan, gözyaşı, nefret kime ne kazandırmış? Bölgedeki kanaat önderlerine şunu diyoruz, bu kanın durması için ellerinden ne geliyorsa yapsınlar." MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Çoban ise, cenaze töreninin tutum olarak gereken olgunlukta geçtiğini, bunun da barış sürecini olumlu etkileyeceğini söyledi. "Şiddet ortamı olmadan törenin yapılması anlamlıdır. Barışa olan desteğini BDP camiası da göstermiştir. Bu tutumun sürdürülmesi gerekmektedir" diyen Çoban, gereken desteğin taraflarca verildiğine inandığını belirtti.

TOPLUMUN MESAJI

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ise tören ile aslında toplumun barışa olan özlemini gösterdiğini söyledi. Elçi, "Tören, sürecin barışçıl bir şekilde sona ermesi ve Türkiye toplumunun artık bu sorunu çözmesine ilişkin bir mesajıydı" diye konuştu. İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici'nin değerlendirmesi ise şu oldu: "Diyarbakır'daki törende kitlenin tamamı Kürt meselesinin demokratik, barışçıl yöntemlerle çözülmesini istediklerini gösterdi" dedi. Azadi İnisiyatifi üyesi avukat Muhammet Akar, Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi (DİTAM) Başkanı Mehmet Kaya, ve Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl da, cenaze törenindeki sağduyunun 'barış özlemi ve barışa destek" ifade ettiğini kaydettiler.

'KIZIM BARIŞA KURBAN OLSUN'
Paris'te öldürülen PKK'lı Sakine Cansız'ın annesi Zeynep Cansız, kızının cenaze töreninde SABAH'a konuştu. Kızının yeni müzakere sürecinden çok umutlu olduğunu söyleyen anne Cansız "Bu defa bu iş bitecek diyordu, sürece çok güveniyordu. Benim kızım barışa kurban olsun, yeni evlatlar toprağın altına girmesin" dedi. Anne Cansız kızını en son yılbaşında gördüğünü söyleyerek, "Yılbaşında birlikteydik, Berlin'de bizim yanımıza geldi, yeni yıla birlikte girdik, Kızım hiçbir şekilde tehlike altında olduğunu düşünmüyordu. Ona dikkatli olmasını söylemiştim, keşke sözümü dinleseydi" dedi. Fransız polisinin kendilerine yeni bir bilgi vermediğini söyleyen Zeynep Cansız, sadece büyük oğlu Metin Cansız'ın birkaç saatliğine ifadeye çağrıldığını anlatarak "Kızımın katillerinin bulunmasında Türkiye'nin de yardımını bekliyoruz" diye konuştu. Cansız için cemevi önünde yapılan törene Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kemal Bülbül de katıldı. Aysel Tuğluk konuşmasında suikastlerin bilinçli ve planlı yapıldığını belirterek "Bu cinayetler uluslararası gladyonun ortak operasyonudur. Ama ne yaparlarsa yapsınlar biz Sakine Cansız'a söz veriyoruz, Sayın Öcalan'ın başlattığı çözüm çabalarına tereddütsüz evet diyeceğiz" dedi. Cansız'ın cenazesi törenin ardından Tunceli Asri Mezarlığı'nda defnedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Törendeki sağduyu barışa destek mesajı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN