Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan önemli açıklama

Gaziantep ziyaretini bugün de sürdüren Başbakan Erdoğan, terörle mücadeleyele ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 20.1.2013 12:24 Güncelleme Tarihi: 20.1.2013 14:31
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz bu bu ülkede birliğin, beraberliğin dayanışmanın sigortasıyız. Böyle bu yola çıktık. Spekülasyonlara prim vermedik. Bundan sonra da vermeyeceğiz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Beşler Grup'a ait nişasta ve yem fabrikasının açılışında, bu tür açılışları gördükçe gururlandıklarını söyledi. İstihdam kapıları açıldıkça heyecanlarının da arttığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

''Çünkü bir işsize şöyle bir iş kapısı açıldığında adeta o kapıdan asgari 5 kişi giriyor. Bu bölgelerde bu sayı 7'ye 9'a doğru tırmanıyor. Daha da ilerliyor. Her iş yerinin açılışı aynı zamanda bir nimet kapısı. Bundan dolayı ben Mustafa beyi, şahsında da tüm girişimcilerimizi, işverenlerimizi tebrik ediyorum, kutluyorum. Bu bölgede bakıyorum ki gıdadan tekstile yoğun bir fabrikalaşma var.''

Erdoğan, Gaziantep'e çeşitli açılışlar için geldiğini anımsatarak, dün açılışını yaptığı tesislerin toplam maliyetini hatırlatarak, bu açılışlarla kentin ''ayrı bir yüz'' kazandığını vurguladı.

Erdoğan, şunları kaydetti:

''Özel sektörümüzün de bu tür girişimleriyle hele hele birinci organize, ikinci organize, üçüncü, dördüncü, beşinci organize sanayi bölgelerinin dolmuş olması şimdiyse 6. ve 7. organize sanayi bölgelerinin doluyor olması gerçekten gurur verici. Türkiye'ye de örnek teşkil ediyor. Bundan dolayı da sizlerin dayanışması, sizlerin birliği ve beraberliği inanıyorum ki Gaziantep'i Türkiye'de örnek şehirlerimizden biri haline getirecektir. Bu vesileyle Mustafa beyi, şahsında Beşler Grubu'nun değerli yöneticilerini tebrik ediyorum, kutluyorum. Türkiye'nin ihracat kervanındaki bu güçlü yerini, gücünü artırarak devam ettireceğine inanıyorum. Allah bereketini aynen o mısır tohumlarındaki gibi ve mısır tanelerindeki gibi artırsın.''

Bu arada açılış töreninden bir kişinin ''Şubat'ta atama yoksa oy da yok'' sözüne karşılık, Başbakan Erdoğan, ''Kusura bakmayın, bir şey söylediysek, ne söylediysek o olur, başkası olmaz. Sağ ol, o oy senin olsun. Biz öyle spekülasyonlara girmeyiz. Al onu kendine sakla. Tamam kendine sakla. Sen vermen gereken yere ver. Bize kimin oy vereceği belli, bak burada görüyorsun. Sen kendine sakla'' diye konuştu.


''BİZİM ROTAMIZI SİZ ÇİZDİNİZ''

Başbakan Erdoğan, milletin temsilcileri olduklarını belirterek, şöyle devam etti:

''Biz bu ülkede birliğin, beraberliğin dayanışmanın sigortasıyız. Böyle bu yola çıktık. Spekülasyonlara prim vermedik. Bundan sonrada vermeyeceğiz. Bu ülkede ulusalcı geçinenler önümüzü kesmeye çalıştılar, kesemediler, kesemeyecekler. Ulusalcıların uzantısı olmaya aday olanlar bizden bir şey beklemesin, bulamayacaklar. Bunu da özellikle söylüyorum. Biz milletin temsilcisiyiz. Bizim rotamızı siz çizdiniz, bu yolda da yürümeye devam edeceğiz.''


BAKIR TEPSİ HEDİYE EDİLDİ

Beşler Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çakmak da tesis hakkında bilgi verdi. Çakmak, ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a bakır tepsi hediye etti.

Konuşmaların ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın'la birlikte nişasta ve yem fabrikasının açılış kurdelesini kesti.


''SURİYE HALKI BİR ZULME KARŞI DİRENİYOR''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Suriye halkı bir zulme karşı direniyor, Suriye halkı haklarını elinden alan bir diktatöre karşı haklarını geri alma mücadelesini veriyor'' dedi.

Erdoğan, Gaziantep'in Nizip ilçesi Cumhuriyet Meydanı'nda Başbakanlık otobüsünün üzerinden vatandaşlara hitap etti.

''Sizler şu an ensarsınız, muhacirlerle iç içesiniz'' diyen Erdoğan, Suriyelilere ev sahipliği yapan, onlara gönüllerini açan, bağırlarına basan vatandaşların ne kadar tebrik edilse az olacağını söyledi.

Erdoğan, ''Çünkü bir diktatör kendi vatandaşlarını topraklarından kovarken siz kapılarınızı açtınız. Siz bu millete yakışanı yaptınız. Onun için sizleri alkışlıyorum, sizleri tebrik ediyorum'' diye konuştu.

Alandakilere ''kardeşlerim'' diyerek seslenen Erdoğan, ''Fotoğraflarını gördüğüm, acılarını gönlümde hissettiğim Suriyeli kardeşlerime karşı takındığınız tavır gerçekten her türlü takdirin üzerindedir'' dedi.

Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Dün Suriye'de hükümet yetkilisi açıklama yapıyor ve o açıklamayı yaparken maalesef kullandığı ifade çok manidar. Kendi vatandaşlarına 'terörist' diyecek kadar devlet terörü estiren bir anlayışın temsilcisi. Zira Suriye halkı bir zulme karşı direniyor, Suriye halkı haklarını elinden alan bir diktatöre karşı haklarını geri alma mücadelesini veriyor. Suriye halkı insanca yaşamanın, barışı her yerde, her şartta yaşamanın özlemi içerisinde. Bu özlemi duyanlara terörist muamelesi yapmak, onları terörist olarak görmek hiçbir izahı olmayan yaklaşım tarzıdır.

Bunun için bu rejim lanetlenesi bir rejimdir. Merak etmeyin, zulm ile abad olunmaz. Fetih Suriye halkı için yakındır, ben bunu görüyorum. Hiçbir zaman zalimler o koltuklarda ilelebet kalamadılar. Bu, babasını geçti. Babası Hama'da, Humus'ta zulmetti, 30 bin insanını, Müslümanı öldürdü. Bu ise şu an itibarıyla 60 bin Suriyeli kardeşimizi öldürdü; çocuk, kadın, yaşlı acımaksızın. Mültecilerin sayısı şu anda 600 bini aştı. Bununla ayakta durması mümkün mü? Gidecektir; bunu görüyorum ve Allah'ın yardımı yakındır. Hiç endişe etmeyin.''

Suriyelilerin kaldığı kampları ziyaret edeceğini söyleyen Erdoğan, ''Az önce sağ ayağı kopmuş bir yavrumuzun bana fotoğrafını gösterdiler. Böyle bir cani durabilir mi, bu zalim durabilir mi? Durmayacak ve gidecek. Onlarla beraber hareket edenler inanıyorum ki ayakta kalamayacaklar'' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan önemli açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN