Sevenleri Dink'i yağmur altında andı

Giriş Tarihi: 20.1.2013

Hrant Dink, öldürülüşünün 6'ncı yılında binlerce kişiyle anıldı. Eşi Rakel Dink, "Çutag'ımı öldürtmek, düşünme ve algı yoksunluğunun ispatı değil mi?" diye sordu

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, öldürülüşünün 6'ıncı yılında Agos Gazetesi önünde karanfillerle anıldı. Şişli Meydanı'nda yağmur altında toplanan kalabalık grup, "Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeni'yiz" sloganları atarak, Osmanbey'e kadar yürüdü. Dink'in vurulduğu yere karanfiller bırakılırken, 15.00'da saygı duruşunda bulunuldu. Dink'in eşi Rakel Dink, yaptığı konuşmada, dertleşmek istediğini belirtip şöyle konuştu:

'ADALET İÇİN BURADAYIZ'
"Altıncı yılda buradayız. Sizinle biraz dertleşmek istiyorum. Sevgili dostlar; canımın içini, sevgilimi, 'çutag'ımı öldürtmek, düşünme ve algı yoksunluğunun ispatı değil mi? Dink, "Türkiye'nin sevgili insanları. Sağımızdakine, solumuzdakine rahatsızlık vermeden, ötekileştirmeden buradayız. Adalet borcumuzu hatırlayarak, sevgimizi, umudumuzu hatırlayarak buradayız. Yataklarında sevdiklerinin elini tutarak ölme fırsatı ellerinden alınanların anısına buradayız. Acımızla, onurumuzla buradayız. Doğruluk ve adalet için buradayız." Yazar Hidayet Şefkatli Tuksal ise, "6 yıldır bu ülkede adaletin tecellisini bekliyoruz" dedi. Barış ve Sanat Girişimi üyesi bir grup da Ergenekon caddesine "Hrant Dink caddesi" tabelası taktı. Dink, Bursa ve Malatya'da da anıldı.

ANMANIN ARDINDAN MOLOTOFLU SALDIRI
İstanbul Şişli'de Hrant Dink'in anmasının hemen ardından 10-15 kişilik bir grup "Katil devlet hesap verecek" pankartı açarak, çevredeki işyerlerine molotof kokteyli atınca ortalık karıştı. Göstericilere önce vatandaşlar, ardından polis gözyaşartıcı gazla müdahale etti. Grup kısa süren gösterinin ardından dağıldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sevenleri Dink'i yağmur altında andı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN