Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ben Kürt sorunu diye bir şey tanımıyorum'

Giriş Tarihi: 21.1.2013

'te yaptığı konuşmada "Kürt kardeşimin sorununa evet, Kürtçülüğe hayır" diyen Erdoğan, "Çünkü biz inkâr politikalarına, asimilasyona 'hayır' dedik" vurgusu yaptı

Geceyi geçirdiği Gaziantep'te dün ilk olarak Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Beşler Grup'a ait nişasta ve yem fabrikasının açılışına katılan daha sonra da ilçesi Cumhuriyet Meydanı'nda Başbakanlık otobüsünün üzerinden halka hitap eden , "Tutturmuşlar, 'Kürt sorunu' diye bir şey. Ben Kürt sorunu diye bir şey tanımıyorum. Kürt kardeşimin sorununa evet, Kürtçülüğe hayır" dedi. Daha sonra Suriyelilerin kaldığı kamplara giden Erdoğan, şu mesajları verdi:

TC VATANDAŞLIĞI

Bizde ayrımcılık yok, asla olmayacak. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı çatısı altında toplandık, yola böyle devam edeceğiz.
Tek millet, tek bayrak, tek vatan dedik. Bu vatan Kürtüyle, Türküyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Zazasıyla, Romanıyla, Arabıyla hepimizin. Bazıları rahat durmuyor. Makamsa makam, milletvekilliğiyse milletvekilliği, parlamentoya da giriyorsun, cumhurbaşkanı da oluyorsun. Ne istiyorsun?
Tutturmuşlar, 'Kürt sorunu' diye bir şey. Ben Kürt sorunu diye bir şey tanımıyorum. Kürt kardeşimin sorununa evet, Kürtçülüğe hayır. Kürt kardeşimi seviyorum ama Kürtçülüğü reddediyorum. Çünkü biz ret politikalarına 'hayır' dedik, inkar politikalarına 'hayır' dedik, asimilasyona 'hayır' dedik, tüm yaradılanları yaradandan ötürü sevdik. Ve tek devlet. Etnik milliyetçiliğe hayır, bölgesel milliyetçiliğe hayır, dinsel milliyetçiliğe hayır.
Biz bu bu ülkede birliğin, beraberliğin sigortasıyız. Bu ülkede ulusalcı geçinenler önümüzü kesmeye çalıştılar, kesemediler. Ulusalcıların uzantısı olmaya aday olanlar bizden bir şey beklemesin, bulamayacaklar.

OYUNU KENDİNE SAKLA

Gaziantep'teki açılışta atama bekleyen bir öğretmenin, "Şubat'ta atama yoksa oy da yok" sözleri üzerine Erdoğan, "Al oyunu kendine sakla" dedi. Öğretmen ve yanındaki gözaltına alındı. Erdoğan'ın İslahiye'de Suriyelilerin kaldığı kampı ziyareti İslahiye'deki hava muhalefeti nedeniyle gerçekleşemedi. Erdoğan ikinci programın yapılacağı Nizip'e gitti.

'FETİH YAKIN' MÜJDESİ
Nizap'te hem halka hitap eden hem de Suriyeli mültecilerin kaldığı çadır kenti ziyaret eden Erdoğan, "Unutmayın, 'men sabera zafera' (sabreden zafere ulaşır)" diyerek Suriye halkının mücadelesinin bugün ya da yarın belki yarından da yakın zafere ulaşacağını söyledi. "Suriye direnişiyle gurur duyuyoruz" diyen Erdoğan şu mesajları verdi:
Suriye halkı insanca yaşamanın, barışı her yerde, her şartta yaşamanın özlemi içerisinde. Bu özlemi duyanlara terörist muamelesi yapmak, hiçbir izahı olmayan yaklaşım tarzıdır.
Bunun için bu rejim lanetlenesi bir rejimdir. Merak etmeyin, zulm ile abad olunmaz. Fetih Suriye halkı için yakındır, ben bunu görüyorum. Hiç endişe etmeyin. Az önce sağ ayağı kopmuş bir yavrumuzun bana fotoğrafını gösterdiler. Böyle bir cani durabilir mi, bu zalim durabilir mi? Durmayacak ve gidecek.
Siz kardeşlerinizin yurdunda, kendi evinizdesiniz. Ekmeğimizi, çadırımızı, battaniyemizi sizlerle paylaşıyor olmanın iftiharı içindeyiz. Bu haklı mücadeleniz bugün ya da yarın belki yarından da yakın zafere ulaşacaktır. Unutmayın, 'men sabera zafera' (sabreden zafere ulaşır).

NİŞAN KURDELESİ KESTİ
Başbakan Erdoğan, Nizip'te Suriyelilerin kaldığı çadır kenti ziyaretinde, Suriyeli Mehdi Şamil ile Emire Haci'nin nişan yüzüklerini taktı ve yüzüklerinin kurdelesini kesti. Suriyeli çifti tebrik eden ve damada altın takan Erdoğan, "Hayırlı işlerde fazla beklemek doğru olmaz. Bu işi bir an önce sonuçlandırmanızı temenni ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ben Kürt sorunu diye bir şey tanımıyorum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN