Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kozmik bilgiler şifreli mesajla Şam ve Atina'ya

DHKP-C operasyonunda ortaya çıkan 11 çelik kapılı odadaki gizli bilgilerin Şam, Atina ve Brüksel'e gönderildiği belirlendi

Terör örgütü DHKP-C'ye İstanbul merkezli 7 ayrı ilde yapılan operasyonlarda aralarında örgütün Türkiye temsilcisi Kamile Kayır'ın ve Çağdaş Hukukçular Derneği'ne bağlı avukatların da bulunduğu 12'si üst düzey yönetici olduğu belirtilen 100'e yakın kişi gözaltına alındı. Polis kaynaklarının verdiği bilgiye göre, operasyonda ortaya çıkarılan Yürüyüş dergisindeki 11 çelik kapılı odada, örgütün dış istihbarat ve kozmik casuslukta kullandığı öne sürülen 11 CD, 9 PC hard diski ile 6 diz üstü bilgisayar hard disk bulundu.

SUİKAST İDDİASI

Polis, ilk incelemede örgütün kamu görevlileri vasıtasıyla topladığı bilgileri özel bir yöntemle şifreleyip Şam, Atina ve Brüksel'deki temsilciliklere mesaj olarak gönderdiğini belirledi. Mesajlardan, devlet büyükleri, bürokratlar ve korunmaya alınmış kişilerin özlük bilgileri, İstanbul, Ankara ve İzmir emniyet müdürlüklerine ait güvenlik bilgileri, NATO üsleri, 1., 3. ve Ege ordu komutanlıklarına ve konsolosluklara ait bilgiler olduğu iddia edildi. Gözaltına alınan kadın avukat E.T.'nin CHP Kağıthane İlçe Başkanı ve Nurtepe'de bir imamın öldürülme talimatını örgüt üyelerine ulaştırdığı iddia edildi. Tetikçi Ş.K. suikast silahı olarak bilinen Glock marka silahla yakalandı.

KOZAĞAÇLI GÖZALTINA ALINDI

Hakkında yakalama kararı çıkartılan Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı da dün Lübnan'ın başkenti Beyrut'tan dönüşü sırasında Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı. Kozağaçlı'yla birlikte ÇHD İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay'ın da aralarında bulunduğu 9'u avukat 29 kişi Çağlayan'daki Adliye Sarayı'na gönderildi. Avukatlar Güray Dağ ve Gülvin Aydın ile Grup Yorum üyelerinin de aralarında olduğu 13 kişi serbest bırakıldı. Diğer zanlıların sorgusu geç saatlere kadar sürdü. Gözaltındaki diğer 42 kişi ise bugün adliyeye sevk edilecek. Şüphelilerin adliyeye getirildikten sonra 7. kata çıkarıldı. Polis de bu katta barikat kurdu. Destek için gelen 50 avukat bu duruma tepki gösterdi. 'Polis dışarı' sloganları atan avukatlar, barikatın kaldırılmasını istedi. Ancak barikat kaldırılmadı. Avukatlar, barikatı yıkmak isteyince çıkan arbedede 6 avukat ve bir polis memuru yaralandı. CHP'li Hüseyin Aygün ve İlhan Cihaner ile BDP'li Hasip Kaplan da destek için adliyeye gitti. Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı da Grup Yorum üyelerine destek verdi.

İŞTE OPERASYON ANI
Örgüte yönelik İstanbul'da düzenlenen operasyon, polis kamerası tarafından saniye saniye görüntülendi. Buna göre; itfaiye desteği ile pencereden evlere giren polis, 11 çelik kapıyı tek tek kırdı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kozmik bilgiler şifreli mesajla Şam ve Atina'ya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN