Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cemaat vakfı seçimleri durduruldu, yasa geliyor

Cemaat vakıflarının malları dava konusu olunca, Vakıflar Genel Müdürlüğü, yasa çalışması başlattı. Azınlık vakıflarındaki seçimler de durduruldu

Giriş Tarihi: 22.1.2013
Cemaat vakıflarının gayrimenkullerine yatırım olanağı tanınmasının ardından başlayan rant kavgaları ve bu konudaki şikâyetlerin yargıya kadar taşınması üzerine Vakıflar Genel Müdürlüğü harekete geçirdi. Hafta sonu Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile azınlıkların seçimlerle ilgili tüm hükümleri iptal edildi. Vakıflar Meclisinde alınan ortak kararla Genel Müdürlük, cemaat vakıfları ile birlikte yeni bir yönetmelik hazırlayacak.

"GELİN ORTAK ÇALIŞALIM"
Konu ile ilgili SABAH'a özel açıklamalarda bulunan Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, tüm cemaat vakıflarına çağrıda bulundu. Şu an seçimlerle ilgili devam eden 15 dava olduğuna dikkat çeken Ertem, "Cemaat vakıfları elini taşın altına koymalı. Tüm kesimlerden yeni seçim düzenlemesiyle ilgili gelecek talepleri bekliyoruz. Ortak çalışmalıyız. Onların da taleplerinin yer alacağı bir düzenleme gerçekleştirmek istiyoruz" diye konuştu. Ertem, tüm cemaat vakıflarının yönetmeliğin yenilenmesi konusuna olumlu yaklaştığını ifade etti. Ertem, yeni yönetmelik çıkıncaya kadar tüm Türkiye genelinde cemaat vakfı seçimlerini de durdurduklarını bildirdi. Ertem, tüm cemaat vakıflarına bir genelge yolladıklarını, vakıfların sahibi olduğu şirketlerin denetimlerinde de değişikliğe gidildiğini belirterek şunları söyledi: "Vakıfların çok cüzi miktarda hisse sahibi olduğu şirketlerin çok detaylı incelemelerden geçirilmesini uygun bulmuyorduk. Bunu değiştirdik. Hissesi yüzde 50'nin altında olan şirketleri sadece bilanço ve mali tabloları üzerinden denetleyeceğiz. Çok önemli sıkıntı varsa detaylı inceleyeceğiz. Bu vakıfları çok rahatlatacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cemaat vakfı seçimleri durduruldu, yasa geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN