Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk durak İskenderun hedef Kahramanmaraş

Almanya'nın Türkiye'ye gönderdiği füze savunma sistemi dün İskenderun'da gemilerden indirildi. Patriotlar, 45 araçlık konvoyla Kahramanmaraş'a sevk edildi

Giriş Tarihi: 22.1.2013
Almanya'nın gönderdiği hava savunma sistemleri dün Türkiye'ye ulaştı. Almanya'dan yola çıkan, Türkiye'nin NATO'dan talep ettiği Patriotları taşıyan taşıyan Suecia Seaways adlı 24 bin grostonluk 196 metre boyundaki Danimarka bandralı gemi, dün İskenderun Limanı'na askeri araçları indirdi. Suriye sınırına konuşlandırılacak olan Patriot Hava Savunma Sistemleri, gemiden indirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından 45 araçlık Alman askeri araç konvoyu ile Kahramanmaraş'a hareket etti. Patriot Sistemleri Alman Harekât Birliği Komutanı Marcus Ellermann, gazetecilere yaptığı açıklamada, geminin yaklaşık 13 gün önce Almanya'dan ayrıldığını ve belirtildiği tarihte de İskenderun Limanı'na ulaştığını söyledi. Gemide Patriot hava savunma sistemleriyle ilgili silah ve askeri malzemelerin bulunduğunu ifade eden Ellerman, şunları söyledi: "Gemide 300 araç, 100 konteynır, 400 asker var. Bunlar Kahramanmaraş'a gidecek. Kahramanmaraş'ta olası bir tehdit durumunda kullanılacak. Çatışmalara müdahil olma söz konusu değil. Patriot savunma sistemi, başka bir noktadan gelecek tehlikeyi havada vurma kabiliyetine sahip. Vurulduğu anda parçalanacak ve bu parçalar toprağa inecektir. Zararı da çok yüksek değil. Bu sistemler en son sistemler ve doğrudan isabet olacağı için meydana getireceği atıklardan dolayı etki asgari düzeyde kalacaktır."

HOLLANDA AÇIKTA
Gazetecilerin bu sistemin masraflarıyla ilgili sorusu üzerine Ellerman, "NATO harekâtı olduğu zaman taraf ülkeler masraflarını paylaşacaktır. Almanya bu konuyla ilgili ilk etapta 25 milyon euro ayırdı. Ama NATO harekâtı çerçevesinde bu tip masraflar ülkeler tarafından ortak karşılanır" dedi. Türk Hava Kuvvetleri İletişim Şube Müdürü Binbaşı Cengiz Alabacak da, patriotların Türk hava savunma kabiliyetini desteklemek maksadıyla Türkiye'ye getirildiğini kaydetti. Alabacak, "Patriot hava savunma sistemleri NATO entegre hava savunma sistemlerinin bir parçası olarak, komuta kontrol yapısında da her aşamasında Türk yetkililerinin de bulunduğu bir sistem dahilinde çalışmalarına başlayacaktır" dedi. Binbaşı Alabacak, Almanya'dan gelen sistemi taşıyan gemideki malzemelerin Kahramanmaraş'a intikalinin en kısa sürede yapılarak, kurulum çalışmalarının da vakit kaybetmeden başlayacağını vurguladı. Bu arada Almanya Federal Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Eberhard Pohl Patiotların indirilmesinden önce İskenderun Limanı'na giderek incelemelerde bulundu. Hollanda'nın gönderdiği Patriot sistemlerini taşıyan ve önceki gün akşam saatlerinde İskenderun Körfezi'ne demir atan Cebelitarık bandralı "Louise Russ" adlı 18 bin grostonluk gemi ise Alman Patriotları indirilirken açıktaki bekleyişini sürdürdü. Patriot savunma sistemlerini kullanacak askerler de dün Hollanda'dan yola çıkarak akşam saatlerinde Adana'ya ulaştı. Eindhoven Havaalanı'ndan hareket eden 250 kadar personel için tören düzenlendi.

Kuş uçurtulmadı
Hollanda ve Almanya'dan yola çıkan gemilerin İskenderun Limanı'na ulaşmasının ardından, liman çevresinde güvenlik önlemlerinin arttırıldığı gözlendi. İlçenin önemli kavşak noktalarında emniyet personeli görevlendirildi, çevre ilçelerden takviye alındı. Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait bir feribot da liman çevresinde devriye görevi yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk durak İskenderun hedef Kahramanmaraş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN