Kürecik ve İncirlik kapsama alanında

Gaziantep, Maraş ve Adana'ya yerleştirilen Patriotlar, Malatya Kürecik'teki NATO radar sistemi ile İncirlik Üssü'ne olası saldırılara karşı da teyakkuzda olacak

Giriş Tarihi: 23.1.2013
Suriye sınırına konuşlandırılacak Patriot füzeleri üçlü koruma yapacak. Bir bölümü önceki gün Türkiye'ye getirilen Patriot füzeleri Suriye'den gelebilecek olası kimyasal silah tehdidinin yanı sıra 2 stratejik noktayı daha koruyacak. Gaziantep, Maraş ve Adana'ya yerleştirilen Patriotlar, Malatya Kürecik'teki NATO Radar sistemi ile İncirlik üssüne yapılabilecek olası saldırılara karşı da teyakkuzda olacak. Türkiye'ye gelecek askerlerin masrafları da füze gönderen ülkelerle ortak karşılanacak. Her bir füze bataryasıyla birlikte 200'er asker Türkiye'ye gelecek. Toplam 1000 asker yaklaşık bir yıl boyunca Türkiye'de kalacak.

24 SAAT İZLENECEK
Füzelerin kullanımıyla ilgili detaylar da netleşmeye başladı. Komuta merkezi Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı (SACUER) olacak ancak sahadaki komutana yetki devri yapılacak. Olası bir saldırıda Patriotları sahadaki ABD, Alman ya da Hollandalı komutan fırlatacak. Sınır hem SACUER tarafından hem de sahadaki batarya sistemlerinde kurulu ekranlardan 24 saat izlenecek. Patriotlar, mevcut radar sistemleriyle Türkiye sınırına doğru gelen füzenin imhası için otomatik ateşleme yapacak. Askerlerin masrafları yapılan anlaşmalar gereği füze gönderen ülkelerle ortak karşılanacak. Askerlerin Türkiye'ye nakilleri, Türkiye görevleri sırasındaki maaş ve özlük hakları gönderen ülke, yani Almanya, ABD ve Hollanda tarafından karşılanacak. Gelen yabancı askerlerin barınma, iaşe ve güvenliklerini ise Türkiye sağlayacak. Türkiye'ye yerleştirilecek PAC-3 tipi Patriot füzeleri gelen hedefi vuruyor ve infilak ediyor. Dolayısıyla karşıdan ateşlenen füze tamamen imha ediliyor. Bu özellik özellikle kimyasal ve biyolojik savaş başlıklarının hedeften çok uzakta ortadan kaldırılması sağlanıyor. PAC-3'lerin hedeflerini büyük bir hassasiyetle vurabilmesinin ardında ise dahili radar verici ve yön gösterici bilgisayar yatıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kürecik ve İncirlik kapsama alanında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN