Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Topbaş: İhbar yarım saat sonra geldi

Giriş Tarihi: 23.1.2013 17:58 Güncelleme Tarihi: 23.1.2013 17:59

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Galatasaray Üniversitesi kampüsündeki tarihi binada dün meydana gelen yangınla ilgili konuştu.

Topbaş, Otobüs AŞ'nin sıkıştırılmış doğalgazla çalıştırılan 42 otobüsünün hizmete alım töreninde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin ''İtfaiyenin, 'Yangın söndü' diye tutanak tuttuğu, olay yerinden ayrılırken yangının devam ettiğini görüp, döndüğü yönünde iddialar var. İtfaiyenin ihmali var mı?'' sorusuna Topbaş, itfaiyenin müdahalede bulunduğu hiçbir yerde anında tutanak tutmadığını, itfaiyenin yangın mahallinde müdahalesini yaptığını, daha sonra rapor için çalışma yürüttüğünü belirterek, ''Orada birileri yazı yazmışlar, kendi aralarında tutanak tutmuşlar. Bunu medyamız maalesef itfaiye tutanağı diye aldı'' diye konuştu.

Topbaş, 142 yıllık binanın önemli tarihi yapılardan biri olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

''Maalesef, koruma-kullanma dengesini iyi kurmadığımız için bu sonuçları yaşamaktayız. Teknik adam olarak söylemek isterim ki, tarihi binaların geçmişteki elektrik donatıları, sistemleri daha zayıf yapılmaktaydı. Çünkü o zaman bu kadar elektronik cihazlar yoktu. Elektrik ve elektronik cihazları yükledikçe, fişlere çok fazla daha cihaz taktıkça yükü çekemeyen kablolar tutuşuyor. Çıra gibi yanıyor. Borular içerisinde de gittiği yere kadar, çatı aralarına kadar gidebilir. Demek ki, bu tesisatların tarihi ve eski binalarda, yeni katılan ve getirilen birtakım cihazları ilave ettikçe de yenilenmesi ve kesitlerinin değişmesi gerekiyor.''

''YARGISIZ İNFAZLARI KABUL ETMEM MÜMKÜN DEĞİL''

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, New York itfaiyesine eşdeğer ekipmana ve güce sahip olduklarını vurgulayarak, ''Büyükşehir Belediyesi olarak ciddi anlamda araç gereç aldık. Beşiktaş'ta, bu bina da dahil olmak üzere 57 bina üzerinde geçen yıl yangın senaryoları yapmışız. Raporları var. 'Olası yangında nasıl, ne yapmak gerekir ve bununla ilgili ne tedbir alınması gerekir?' Bu raporları çıkarmışız. İtfaiyemize yönelik birtakım yargısız infazları da kabul etmem mümkün değil'' diye konuştu.

Topbaş, görgü tanıklarının ifadelerine göre, saat 19.05'te dumanların çıktığı, 19.07'de de yangının başladığını aktararak, konuşmasını şöyle
sürdürdü:

''Oradaki görevlilerin, mevcut tüplerle yangını söndürmeye çalıştıkları söyleniyor. Bize ancak 19.36'da yani yangından yarım saat sonra haber veriliyor. İtfaiyemiz de 6 dakika sonra yerinde müdahale ediyor. 6 dakika sonra orada varız. 36 araçla ve ciddi ekipmanla orada teyakkuz halindeyiz ve çalışmaları yapmışız. Bunların net olarak bilinmesi lazım. Ne zaman ihbar geldi, kaç dakikada oraya gittik, bunların hepsi kayıtlarda var. Bize gelen ihbardan 6 dakika sonra ekibimiz orada müdahale eder durumda. İlk ekip gidiyor ve müdahaleye başlıyor.''

Farklı ilçelerden gelen itfaiye ekiplerinin, çalışma alanlarında yer değiştirdiğine dikkati çeken Topbaş, ''itfaiyeciler bıraktı gitti'' yaklaşımının doğru olmadığını, itfaiye personelinin konularında uzman olduğunu ve yangınlara nasıl müdahale edilmesi gerektiğini bildiğini anlattı.

''YANGINDA İTFAİYE AÇISINDAN BİR İHMAL YOK''

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Galatasaray Üniversitesi kampüsündeki tarihi binada dün meydana gelen yangınla ilgili, itfaiye açısından bir ihmalin bulunmadığını belirterek, ''Gece uçuşu yapabilen, yangına müdahale edebilecek helikopterle ilgili bir kiralama çalışmamız var'' dedi.

Topbaş, Otobüs AŞ'nin sıkıştırılmış doğalgazla çalışan 42 otobüsünün hizmete alım töreninde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Galatasaray Üniversitesi'nde dün meydana gelen yangınla ilgili soru üzerine Topbaş, ''Yangında itfaiye açısından bir ihmal yok'' dedi.
Topbaş, özellikle ahşap ağırlıklı yapılarda tedbirli olunması gerektiğini belirterek, ''Hatta bu tip yapılarda belki malzemeleri farklı kullanmak lazım, yanmaz kablolar, silikonlu kablolar kullanmak gerekiyor. Tedarikli olmanız gerekiyor. Bu şekilde daha hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Zaten raporlar çıktığında, detayları ortaya çıkacak'' diye konuştu.

Vatandaşlara da uyarıda bulunmak istediğini söyleyen Topbaş, telefonların yanabilecek maddeler üzerinde şarj edilmemesi gerektiğini, kendisinin de buna dikkat ettiğini ve ailesini uyardığını ifade etti.

Topbaş, yangının tarihi bir binada meydana gelmesinin üzüntü verici olduğunu, iki itfaiyecinin de dumandan zehirlenme tehlikesi atlattığını dile getirerek, yangının söndürülmesine destek veren kuruluşlara teşekkür etti.

Özelikle bu tip çatıların izolasyonunda petrol türevi malzemelerin kullanıldığına işaret eden Topbaş, ''Haydarpaşa yangınının da çatıdaki izolasyon malzemelerinden olduğu tespit edildi. Özellikle bu tip yapılarda yangına sebebiyet vermeyecek malzeme kullanmak lazım'' dedi.

''YANGININ ELEKTRİK KONTAĞINDAN ÇIKTIĞI SÖYLENİYOR''

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, ''Yangınlarda havadan müdahale için bir uçak alınacak mı?'' sorusu üzerine, konuyla ilgili hazırlıklarının olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

''Gece uçuşu yapabilen, yangına müdahale edebilecek helikopterle ilgili bir kiralama çalışmamız var. Bu çalışma sürüyor. Denizden müdahale konusunda da özellikle tersanelerde bu tip vakalar daha çok olduğu için, bu araç gereçler var. Denizden müdahalede bu tip olaylarda onların desteği önemli ölçüde oluyor. Bu konuda yeni bir ekipman oluşturmayı gerekli görmüyoruz.''

Topbaş, yangınların en çok elektrik kontaklarından çıktığını dile getirerek, ''O da kabloların kalitesi düşükse, kesitinden daha fazla enerji çekiyorsanız, yani odanızdaki prizlerin birine ütünüzü, birine başka bir ısıtıcı cihazını takarsanız, o odanın şalterleri atar. Çünkü onun belli bir kapasitesi var. Buna göre yapılmıştır. Yeni binalarda da aynı risk vardır'' diye konuştu.

Galatasaray Üniversitesi'ndeki yangınla ilgili ön rapor olmadığını aktaran Topbaş, yangının elektrik kontağından çıktığının söylendiğini
vurguladı.

Topbaş, Dolmabahçe Sarayı gibi tarihi binalarla ilgili tedbirlerin olup olmadığının sorulması üzerine, ''Her biri için tedbirden bahsediliyor. Detayı daha sonra ortaya çıkacak'' dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Topbaş: İhbar yarım saat sonra geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN