Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vali Mutlu'dan yangın açıklaması

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Galatasaray Üniversitesi'ndeki yangının söndürüldükten sonra yeniden başladığı yönündeki iddiaların spekülasyon olduğunu belirterek, "Tarihi miras üzerinde bu tür hadiseler yaşandığında spekülasyonlar yapmak, bu milleti fevkalade üzer" dedi.

Giriş Tarihi: 23.1.2013 16:03
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın cenaze töreninin ardından basın mensuplarının Galatasaray Üniversitesi'ndeki yangınla ilgili sorularını yanıtladı.

Yangının çıkış nedeninin araştırıldığını belirten Vali Mutlu, "İlk değerlendirme, bir elektrik kontağı olduğu yönünde. İtfaiyenin ve emniyetin çalışması sürüyor. Bütün ihtimalleri göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapıyorlar' diye konuştu.

Tarihi binada çıkan yangının herkesi üzdüğünü söyleyen Mutlu, 'Yangın, bütün İstanbulluların ve tarihi mirasımıza sahip çıkmak isteyen herkesin yüreğini yaralamıştır. Bu tür konularda dikkatli olmamız ve bu tür binaların başta yangın olmak üzere bütün risklere karşı korunması konusu ile ilgili neler yapılması gerektiğiyle ilgili yeni bir bakış açısı gerektiği ortaya çıkıyor. Yaşadığımız farklı yangınlar, bu konudaki hassasiyetimizi arttırıyor. Ama neticede restorasyon projeleri elimizde olan bu eserlerin yeni baştan ihyası da tarihimizin üzerimize yüklediği önemli bir görevdir. Bina eski haline mutlaka kavuşturulacaktır' dedi.

Vali Mutlu, Galatasaray Üniversitesi'ndeki yangının söndürüldükten sonra yeniden başladığı yönündeki iddiaları yalanlayarak, "Bunlar tamamen spekülasyondur. Bunlar olayın detaylarını bilemeyen ama bir şekilde farklı görüşlerle spekülasyon yaratmak isteyenlerin değerlendirmesidir. Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değil. Olay yerine giden Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesinin görmüş olduğu tablo, deniz tarafındaki bir odada yangının devam etmekte olduğudur. Bu yangına müdahale ediyorlar. Buna müdahale ederken, çatıdan yangının yayılarak devam ettiği görülüyor. 'Önce bastırılmış, sonra yeniden başlamış' gibi bir değerlendirme, olaya ilk müdahale eden ekipten aldığım bilgilere göre spekülasyondur. Maalesef yapılan yanlış açıklamalar farklı spekülasyonlara sebebiyet vermiştir. Olay çok net. Elbette ki insanların acıları ile farklı değerlendirmeler yapmasını makul karşılayabiliyorum ama tarihi miras üzerinde bu tür hadiseler yaşandığında spekülasyonlar yapmak bu milleti fevkalade üzer' ifadelerini kullandı.

Türkiye'de gece yangınlarına müdahale edebilecek uçuş şartlarına uygun araç bulunmadığını yineleyen Mutlu, 'Milli Eğitim Müdürlüğü yangınından sonra konu İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ile değerlendirilmiş ve belediyenin gece şartlarında müdahale edebilme imkanına yönelik hizmet satın alma aşamasında olduğunu söylemek istiyorum' dedi.

Hüseyin Avni Mutlu, yangında 6 bin kitabın kül olduğu yönündeki iddiaların da spekülasyon olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
"Bu da spekülasyonlardan biri. 'El yazması 6 bin kitap kül oldu' dendi. Bu yangınlarda bu tür spekülasyonlara dikkat etmek ve herkesin her önüne gelene açıklama yapmaması gerek. Mevcut kütüphane şu anda üniversite öğrencilerimizin eğitim gördüğü deniz tarafındaki binada değil, diğer binada. Elbette yanan bir kitap da olsa acırız ama 6 bin el yazması kitabın kül olduğu spekülasyondur.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vali Mutlu'dan yangın açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN