Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Düğme onlarda

Bir füze tehdidine karşı Türkiye'deki Patriotların düğmesine basma yetkisi ABD'den Albay Wanat, Almanya'dan Yarbay Ellerman ve Hollanda'dan Albay Buis'te olacak

Giriş Tarihi: 24.1.2013
Suriye'den yönelecek olası kimyasal silah tehdidine karşı Türkiye'deki Patriot bataryalarını ateşleyecek olan komutanların isimlerini SABAH açıklıyor. ABD'nin Gaziantep'e yerleşen Patriot birliğinin komutanı Albay John Wanat olacak; birliğin sorumluluğunu ise Yarbay Charles Branson üstlenecek. Amerikan bataryalarını gerektiği takdirde ateşleyecek olan iki isim ise Yüzbaşı Leslie Dembeck ve Yüzbaşı Samuel Hoolihan. Hollandalı askerler Albay Marcel Buis'in komutasında olacak. Hollanda'nın İncirlik'e yerleştirilen bataryalarında gerektiğinde kritik kararı Yüzbaşı Jeroen Bakker ve Stein van der Heijde de verecek. Alman birliklerinin Kahramanmaraş'taki komutası ise Yarbay Marcus Ellerman'da. Türkiye'de görev yapacak olan yaklaşık bin 200 asker, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait askeri birliklerde konaklayacak ve Türk askerleri ile birlikte aynı binada kalacak. Ancak kısa süreli gelecek olan personel zaman zaman otellerde konuk edilecek. Bu masraflar Türkiye tarafından karşılanacak. Türkiye'ye konuşlandırılan Patriotların yerini belirleyen NATO'nun ana karargahı SHAPE, Ramstein'daki hava üssüne yetki devri yapacak. Türkiye'deki komutanlar da doğrudan Ramstein'a bağlı olarak çalışacak. Ramstein'ın yönetim kademesinde Komutan Yardımcısı olarak 1 Aralık'ta görevine başlayan Tuğgeneral Hakan Evrim de yer alıyor. Patriotların yerleri Beşar Esad'ın daha çok saldırma ihtimali bulunan güney illeri esas alınarak belirlendi. Ancak Esad'ın birliklerini kaydırdığı tespit edilirse Patriot bataryalarının da yeri değiştirilecek.

RAMSTEIN'DA TÜRK KOMUTAN

Suriye'den Türkiye'ye yönelik bir saldırı olduğunda, Patriotların bataryasını ateşleyecek asıl yetkili Türkiye'deki Hollandalı, Alman veya ABD'li sahadaki komutanlar olacak. Hangi koşullarda ateşlemenin başlayacağına dair kuralların belirleneceği ve Türkiye ile 3 ülke arasında NATO çerçevesinde imzalanacak olan uygulama anlaşmasının henüz tamamlanmadığı öğrenildi. SHAPE'den SABAH'a bilgi veren bir yetkili, anlaşmanın halen son aşamasında olduğunu ancak bir ülkenin onay vermediğini belirtti. Üç komutan, Ramstein Hava Üssü'yle eş zamanlı olarak aynı ekranı görecek. Ramstein istediğinde müdahale edebilecek. İşte bu noktada Ramstein'deki Türk komutan ve irtibat subayları aktif olarak devrede olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düğme onlarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN