Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gerçek bir kahramanlık hikayesi

Giriş Tarihi: 24.1.2013 15:47 Güncelleme Tarihi: 24.1.2013 15:54

Bölücü terör örgütü mensuplarının Çukurca Karataş Üs Bölgesi'ndeki bir bölüğe yaklaşık 120 teröristle düzenlediği saldırının nasıl önlendiğinin detayları ortaya çıktı.

7 Ocak'taki saldırıda teröristler, olayda şehit olan Uzman Çavuş Mehmet Doğan başta olmak üzere tüm bölük personelinin kahramanca mücadelesi sonucunda bozguna uğrayarak, silahlarını da bırakıp kaçmak zorunda kaldılar.

Ses getirmek için büyük bir eylem planlayan ve Çukurca'daki Karataş Üs Bölgesinde'ki bir bölüğe yaklaşık 120 teröristle 7 Ocak'ta saldıran bölücü terör örgütü mensupları, tam anlamıyla ''baskın planlarken baskına uğradılar''. Silahlarını da bırakarak kaçmak zorunda kalan teröristlerin düzenlemeyi planladıkları saldırı ve Mehmetçiğin mücadelesinin detayları tam manasıyla gerçek bir kahramanlık hikayesi gibi.

KAR YAĞIŞINDAN YARARLANMAYI ÇALIŞTILAR

Teröristler, yoğun kar yağışı nedeniyle bölgede görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle oluşan uygun şartlardan faydalanmak için üs bölgesinin içine kadar girerek ses getirecek bir eylem için her türlü önlemi aldıklarını sanarak Karataş Üs Bölgesi'ndeki bölüğe yaklaşmaya başladılar.
Teröristler, saldırıda termal görüş cihazları tarafından tespit edilmemek için ortama uygun kıyafetler giymiş ve silahlarını da naylonlara sarmışlardı.

TERÖRİSTLER, ROKETLERİ BOŞ MEVZİYE ATTILAR

Karataş Üs Bölgesi'ndeki termal görüş cihazı operatörü, 7 Ocak saat 18.30 civarında yaklaşık 30 kadar teröristin Zap Suyu kıyısından sürünerek yaklaşması üzerine ekranında beliren bazı lekelerden şüphelenerek bölük komutanına durumu haber verdi. Termal görüş cihazının başına gelen bölük komutanı, bu lekelerin kendilerine doğru sızma yöntemiyle yaklaşmaya çalışan teröristler olabileceğinden şüphelenerek destek silahlarının mevzilerinin yerini değiştirdi. Bölükteki ağır makineli tüfeği önceden hazırladığı başka bir mevziye yerleştirilmesini sağlayan Komutan, üs bölgesinde bulunan tüm personel ile ateş destek vasıtaları mürettebatının da silahlarının başına geçmelerini emretti.

Bölük komutanı, ayrıca üs bölgesinin dış kuşağında bulunan Uzman Çavuş Mehmet Doğan'ı da telsizle durum hakkında bilgilendi. Teröristlerin önceden timin mevzi bölgelerini keşfettiğini değerlendiren Komutan, dış kuşaktaki emniyet timine bulunduğu mevzileri boşaltarak yedek mevzilerde tertiplenmesi talimatını verdi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Gerçek bir kahramanlık hikayesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN