Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Samimiyiz çözeceğiz'

AK Parti'de Doğu Anadolu'dan sekiz ilin milletvekili, belediye başkanları ve teşkilat yöneticileriyle toplantı yapan Erdoğan, "Terörle mücadelede yeni süreç devam edecek" dedi

Giriş Tarihi: 24.1.2013
AK Parti genel merkezi dün PKK'nın silahlarını bırakmasına yönelik süreçte ilginç bir trafiğe ev sahipliği yaptı. Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde Doğu Anadolu bölgesinden sekiz ilin milletvekili, belediye başkanları ve teşkilat yöneticileriyle dört saat süren istişare toplantısı gerçekleştirdi. Erdoğan, AK Parti'den ayrıldıktan kısa bir süre sonra da Oslo görüşmelerinin yapıldığı Norveç'in Ankara Büyükelçisi Janis Björn Kanavin, Genel Merkeze gelerek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ile görüştü. Başbakan Erdoğan'ın vekillerle toplantısı dört saat sürdü. Erdoğan Milletvekillerine PKK'nın silah bırakmasına yönelik sürece ilişkin sunum yaptı. Milletvekilleri de hem Erdoğan'a bölgenin sorunlarını aktardı hem de bölgenin sürece bakışını yansıttı. Milletvekilleri sürecin devam etmesine ilişkin bölgenin memnuniyetini iletirken Erdoğan, samimi olduklarını söyledi, "Samimi olduğumuz için bu sorunu biz çözeriz. Umut biziz. Süreç kesintisiz devam edecek" mesajı verdi. Sürecin hassas olduğuna işaret eden Erdoğan, milletvekillerinden bu süreçte dikkatli olmalarını istedi ve "Yanlış anlaşılacak söz ve ifadelerden kaçının" talimatı vererek, "Olumsuz beyanatlar olmasın. Sürecin bozucu tarafında olmayın. Kimse ile tartışmayın. Söylem birliği olsun. Kimseyi rahatsız etmeyecek, Doğudakini ve batıdakini rahatsız etmeyecek dil kullanın" dedi.

SEÇİM TAKTİĞİ

Başbakan Erdoğan, milletvekillerine önümüzdeki yerel seçimlere ilişkin de taktik verdi. Erdoğan, "Her hafta bölgenize gidin, vatandaşlarla daha çok görüşün. Kapı kapı dolaşın" derken muhalefetin PKK'nın silah bırakması çerçevesinde yapılan görüşmeleri çarpıtma arayışında olduğunu söyledi. Erdoğan, "Muhalefetin sürece ilişkin kışkırtmalarını, çarpıtmalarına yanıt verin. Yaptıklarımızı, sürecin doğrularını ve iyi niyetimizi anlatın" dedi. Toplantıya girerken gazetecilerin soru sorduğu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, İmralı'ya gidecek ikinci heyetle ilgili iznin halen çıkmaması sebebiyle sürecin askıya alındığı yönündeki yorumların hatırlatılması üzerine, "Hayır. Biz süreci hassasiyetle yürütüyoruz. Şimdilik bu kadarını söyleyeyim" dedi. Atalay "mümkün olduğunca şeffaf yürüyor. Bir şey yapılınca duyuruluyor. O konuda çok konuşmuyoruz. Büyük bir toplumsal destek var. Bütün dileğimiz herkesin hassasiyetle destek vermesi" diye ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Samimiyiz çözeceğiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN