Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yangın yarım saat geç haber verildi'

Belediye Başkanı Topbaş, "Geç haber verildi, itfaiye 6 dakikada olay yerine gitmiş" dedi. Rektör Ethem Tolga da itfaiyenin canla başla çalıştığını ve hemen müdahale ettiğini söyledi

Giriş Tarihi: 24.1.2013
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, GSÜ'deki yangının itfaiyeye yaklaşık yarım saat geç haber verildiğini ifade ederek "İtfaiyemize karşı yargısız infazı kabul etmem" dedi. Soruları yanıtlayan Topbaş, özetle şöyle dedi:
"Kâgir binaların geçmişteki elektrik donanımları, sistemleri daha zayıf yapılmaktaydı. Çünkü o zaman bu kadar elektronik cihaz yoktu. Elektronik cihazlar yüklendikçe, fişler daha fazla cihazı taşıyamıyor ve kablolar yanıyor.
İstanbul İtfaiyesi her türlü yangına hazırlıklı durumda. New York ile eş değer ekipman ve güce sahibiz. Beşiktaş ilçesinde GSÜ de dahil olmak üzere 57 bina üzerinde yangın senaryoları yapmıştık, raporları var. İtfaiyemize karşı bir takım yargısız infazı kabul etmem mümkün değil.
Yangın 19.07'de başladı. Görevlilerin ellerindeki mevcut tüplerle söndürmeye çalıştığı söyleniyor. Bize 19.36'da, yani yangından yarım saat sonra haber veriliyor. İtfaiyemiz 6 dakika sonra olay yerine gidiyor. 36 araçla ciddi ekipmanla çalışmalar yapmışız. Yani 'söndürebiliriz' zannı ile kendilerince mevcut malzemelerle müdahale edip 'söndürdük' sanmışlar. Herhalde bize geç intikal etmiş. Bunların hepsi kayıtlarda var.
İddia edildiği gibi itfaiye ekipleri 'söndürüldü' yönünde bir rapor tutmadı. Yangında İBB'nin rapor tuttuğu yoktur. Bu yanlış. Başkaları rapor yazmış olabilirler. Kendileri nasıl çıktığını anlatan bir rapor tutmuşlardır. Bizle alakası yoktur.
Gece uçuşu yapan söndürme helikopterinin kiralaması çalışmaları sürüyor."
GSÜ Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga da şunları anlattı: "İtfaiye burada canla başla çalıştı. Zaten yangının çatıya sıçradığını da tespit eden itfaiye teşkilatıdır. Çalışmalarını katiyen bir kesintiye uğratmamıştır. İtfaiye, odada sönmüş gözüken yangının çatıya da sirayet etmiş olabileceğini düşünerek çatıya çıkmış ve orada yoğun bir duman tespit etmiş müdahalesini hızla gerçekleştirmiştir."

KÜTÜPHANE YANMADI
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu bu tür binaların, başta yangın olmak üzere, bütün risklere karşı korunması konusunda yeni bir yaklaşım ve bakış açısı ortaya konulması gerektiğini belirtti.
(Yangına helikopter veya farklı araçlarla da müdahale etmek mümkün olabilir miydi?) Ülkemizde böyle bir imkân olsa zaten kullanılır. Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki yangından sonra büyükşehrimizle konu değerlendirilmiş ve şu anda hizmet satın alma aşamasında olduğunu da özellikle ifade etmek istiyorum.
"Kitaplar yandı" ve "6 bin kitap, tarihi elyazması kitaplar yok oldu" diye haberler oldu. Rektörden aldığım bilgiye göre, kütüphane diğer binada. Dolayısıyla yangının olduğu bölgede böyle bir kütüphanemiz yok. Bu değerlendirme spekülasyondur.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yangın yarım saat geç haber verildi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN