Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Başörtüsüyle avukatlık yapılır'

Giriş Tarihi: 25.1.2013

Danıştay 8'inci Dairesi, Türkiye Barolar Birliği'nin meslek kuralı maddesinin yürütmesini durdurarak başörtüsü ile avukatlık yapmanın önünü açtı

Danıştay 8'inci Dairesi, avukatların kimliklerinde başı açık fotoğraf bulundurulmasını içeren "Barolar Birliği Meslek Kuralı"nın yürütmesini durdurdu. İstanbul'da 17 yıldır avukatlık yapan ve daha önce peruklu fotoğraf kullanan Figen Şaştım, Türkiye Barolar Birliği önceki yıl "akıllı kart" uygulamasına geçince baroya başörtülü fotoğraf verdi. Baronun yeni kimlik çıkarmadığı Şaştım'a yazılı yanıtında, TTB'nin "Meslek Kuralları"nın 20'nci maddesine göre fotoğrafın başı açık olması gerektiği belirtildi. Şaştım, "Meslek Kuralları"nın 20'nci maddesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması için Danıştay'a dava açtı. Danıştay 8'inci Dairesi ilgili maddesinin yürütmesini durdurdu. Danıştay dairesi kararında, "Kimsenin din ve inanç özgürlüğünü zedeleyecek baskıya maruz bırakılamayacağı"nı içeren uluslararası sözleşmelere atıfta bulundu. Avukatlık Kanunu ve bağlı yönetmelikte avukatların kimlik ve ruhsatlarına ilişkin kurallar arasında fotoğrafın niteliğine ilişkin bir düzenleme yer almadığı belirtilen kararda, avukatların sırf kamu hizmetleri yürüttükleri gerekçesiyle başlarının açık olması zorunluluğunun olmadığı kaydedildi.

'YASADA YOK'
Avukatların serbest meslek yürüten kişiler olduğu, avukatların başlarının açık olmasının yasayla sınırlandırılmadığı kaydedilen kararda şu ifadeler yer aldı: "Dava konusu maddede, dayanağı kanunda yer almayan bu ibareye (başı açık) yer verilmek suretiyle kanunun amacını aşan bir nitelikte düzenleme yapılmıştır... Bu belirlemenin Anayasa ve tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış olan çalışma hak ve özgürlüğünün ve din ve vicdan özgürlüğüne bağlantılı olarak ihlal edilmesi sonucunu doğuracağı açıktır."

'AYRIMCILIĞA KARŞIYIM'
Avukat Figen Şaştım, kararı SABAH'a kararın memnuniyet verici olduğunu söyledi. Şaştım, "Hukukun üstünlüğüne olan inancım yenilendi. İnsan hak ve özgürlüklerine yönelik bir mobing uygulamasıydı. Sadece başörtüsü değil, her türlü ayrımcılığa karşıyım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Başörtüsüyle avukatlık yapılır'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN