Güler'in konuşması CHP'yi birbirine kattı

Anadilde savunma tasarısı görüşülürken "Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit olamaz" diyen CHP'li hem TBMM, hem de kendi partisinde deprem yarattı

Giriş Tarihi: 25.1.2013
CHP İzmir Milletvekili 'in önceki gün anadilde savunma tasarısıyla ilgili Meclis Genel Kurulu'nda sarf ettiği, "Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit olamaz" sözleri dün TBMM'de fırtına kopardı. Kendi partisi dahil tepki alan Güler, "CHP programında yazan şeyleri söylüyorum" savunması yaparken, CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'ın partisinden istifa ettiği açıklandı. Akşam saatlerinde ise Fırat'ın istifasının durdurulduğu bildirildi. Güler hakkında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli'den İnsan Hakları Derneği (İHD) Temsilcisi Avukat Barış Yıldırım tarafından suç duyurusunda bulunuldu. Güler'in sözlerine dün siyasilerden de şöyle tepki yanıtları geldi:
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi: Irkçılık gibi bir yaklaşımı reddederiz. Böyle bir kavram CHP'nin uzağında yakınında olamaz. Biz Türkiye sınırları içindeki bütün insanları eşit ve kardeş görürüz.
BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan: Yunan Ankara önlerine geldiği zaman eşittik, ondan sonra mı eşit olmadık?
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: Irkçı yaklaşımın somut bir örneği olarak görüyorum.
TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün: Hiç kimseye ırkçılık yapılmasını tasvip edemeyiz.
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır: (CHP'li Güler'e destek çıktı) Birileri Kürt milleti yaratmaya çalışırken ırkçılık yapmıyor da kurucu hukuku savunanlar mı ırkçılık yapıyor.

SAVUNMA YAPTI

Dün basına açıklamalarda bulunan CHP'li Güler ise "Benim ırk gibi bir perspektifim yok. Kafasında ırk perspektifi olanların yanlış anlaması bu" dedi. Güler şöyle konuştu: "Ben CHP'nin parti programında yazan şeyleri söylüyorum. Bizim parti programımızda diyor ki 'etnik kimlik şereftir, kimse inkar edemez. Asimile edemez. Biz bütün o kimlik farklılıklarını entegrasyon hedefi doğrultusunda yaşatacağız.' Benim söylediğim bundan ibaret. Ulusal devlet yani Türk vatandaşlığına dayanan devlet. Ben konuya ırkçılık penceresinden bakmıyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güler'in konuşması CHP'yi birbirine kattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN