Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Havada yıldırım çarptı pilot 120 canı kurtardı

İstanbul-İzmir uçağına, inişte yıldırım düştü, sağ motoru yanan uçakta büyük panik yaşandı. O motoru iptal eden pilot, 114 yolcu ve 6 mürettebatın bulunduğu uçağı soğukkanlılıkla indirdi

Türk Hava Yolları'nın önceki gece İstanbul-İzmir seferini yapan yolcu uçağına, inişe geçtiği sırada isabet eden yıldırım, motorda yangın çıkardı. 114 yolcu taşıyan Adıyaman uçağının pilotu, havaalanına tek motorla acil iniş yaptı. Olay anını yaşayan uçağın yolcuları, SABAH'a panik anlarını anlattı. THY'nin İstanbul-İzmir seferini yapan TK-2348 sefer sayılı Airbus 321 tipi yolcu uçağı 114 yolcusu ve 7 mürretebatıyla önceki akşam saat 23.15 sıralarında Atatürk Havalimanı'ndan havalandı. Zorlu hava şartları nedeniyle türbülanslı bir yolculuk geçiren uçağa, iniş sırasında yıldırım çarptı. Sağ motoru alev alan uçağın yolcuları önce yanık kokusu hissetti. Ardından motordaki yangını fark eden yolcular büyük panik yaşadı. Yolcular arasında bulunan eski Sabah gazetesi çalışanı Başak Keskin korku dolu anları şöyle anlattı: "Uçuş öncesi pilot hava şartlarının kötü olduğunu, uçuşun zor geçebileceğini ancak mevsim normalleri nedeniyle panik yapmamamız gerektiğini söylemişti. Sürekli türbülans halindeydik ancak ne olduysa inişe geçerken oldu. Bir anda sanki alttan bir şeyin uçağa çarptığını hissettik ve her yer bir ışık yanmış gibi bembeyaz oldu. Hafif bir yanık kokusu geldi. Sağ tarafta motorun olduğu yerde oturuyordum. İlk bulutlarda alev renklerini gördüm. İçeride çok panik oldu. Koltuğumun önünde oturan hostesin yüzünü görenler daha çok panikledi. Çünkü o yangını görmüştü. Bayılanlar, çığlık atanlar oldu artık pencereden alev görülüyordu. İnince müthiş bir alkış koptu, herkes pilotu öpüp tebrik etmek istedi."

İŞTE O KORKU DOLU ANLAR...KİMSENİN BURNU KANAMADI

Sağ motorun yanmasıyla pilot motoru kapattı. Ardından motorda bulunan ve otomatik olarak yangını söndürmeyi sağlayan söndürme tüplerini patlatarak alevleri söndüren kaptan, her ihtimale karşı kuleden gerekli yer tedbirlerinin alınmasını istedi. Adnan Menderes Havaalanı'na 00.05'te acil iniş yapan uçağı pistte itfaiye ve sağlık ekipleri karşıladı. Bu arada gökyüzünde yanan uçak yerden izleyenleri de korkuttu. Uçak yolcular sağ salim tahliye edildikten sonra hangara çekilerek kontrole ve bakıma alındı.

14 KİŞİLİK EKİP UÇAĞI İNCELİYOR

Diğer yandan Türk Hava Yolları, uçak için 14 kişilik ekip kurdu. İstanbul'dan İzmir'e giden teknisyenler motorda meydana gelen yangının nedenini araştırmaya başladı.Yapılan incelemede uçağa yıldırım isabet ettiği belirlenirken, sağ motorda meydana gelen yangının ise sadece yıldırım isabet etmesinden kaynaklanmamış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. THY'den yapılan açıklamada uçakların tek motorla uçuşunun hiç bir tehlike arz etmediği, pilotların bu gibi durumlar için yoğun eğitim gördüğü, kokpit ekibi ve kabin memurlarının da, son olayda soğuk kanlılıkla gerekli tüm işlemleri yerine getirerek uçağın emniyetle indirilmesini sağladığı kaydedildi. Bu arada Türkiye Havayolları Pilotları Derneği Başkanı Gürcan Mantı, olumsuz hava koşullarında uçaklara yıldırım olaylarının yaşandığını ifade ederek, hasarı önlemek için çeşitli dizayn uygulamaları bulunduğunu söyledi. Uçakların kanat uçlarında bulunan deşarj püsküllerinin uçakta oluşan negatif etkileri atmosfere atarak yıldırımın uçağa vereceği zararı önlediğini ifade eden Mantı "Uçaklardaki deşarj püskülleri etkiyi azaltır. Bir taraftan girer, bir taraftan çıkar. Ancak ilk vurduğu bölgeye hasar vermiş. Bu da motora denk gelmiş. Pilot motoru kapatıyor. Emniyetle gelip inmiş" dedi.

BİR ANDA ALEV ALDI
İstanbul'dan 23.15'te havalanan THY'nin Adıyaman uçağına İzmir'e inerken yıldırım düştü. Sağ motordan çıkan alevler pencereden böyle görüntülendi. Yolcular büyük panik yaşadı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havada yıldırım çarptı pilot 120 canı kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN